- Z treści PIT-11 odczytamy wartość przychodów zwolnionych z PIT.
- PIT-11 stanowi podstawę do rozliczenia PIT-36 lub PIT-37 i zawiera informacje o podstawowych czynnikach wpływających na rozliczenie PIT [rok-rozliczeniowy].
PIT-11 podstawą dla rozliczenia PIT-37 za [rok-rozliczeniowy] r.
PIT-11 stanowi podstawową informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Wskazany formularz jest również niezbędny, aby przeprowadzić rozliczenie PIT [rok-sezonu] - dotyczy to osób rozliczających się na zasadach ogólnych, w szczególności na formularzu PIT-37.
Z treści otrzymanego dokumentu podatnik jest w stanie odczytać takie informacje jak wysokość uzyskanego przychodu oraz kosztów poniesionych w związku z jego osiągnięciem, a co za tym idzie również kwotę dochodu stanowiącą różnicę pomiędzy tymi składnikami. Druk PIT-11 ponadto informuje o wartości zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy.
Druk PIT-11 jest wypełniany przez płatnika naszego podatku dochodowego i powinien zostać przekazany adekwatnemu dla podatnika urzędowi skarbowemu do końca stycznia [rok-sezonu] r. Analogiczną treść dokumentu powinien również otrzymać podatnik - najpóźniej z ostatnim dniem lutego [rok-sezonu] r.
[cta-article]
Przychody zwolnione
Osoby fizyczne, które otrzymały PIT-11 za miniony rok podatkowy powinny w szczególności sprawdzić część G doręczonego im druku. Ze wskazanego fragmentu formularza można odczytać informacje o przychodach, które podlegają zwolnieniu i rzutują na wartość zobowiązania podatkowego wykazywanego w PIT-36 lub PIT-37.
Przychodami zwolnionymi podlegającymi wykazaniu na PIT-11 są:
- Ulga dla młodych – jest zwolnienie podatkowe dedykowane osobom fizycznym, które osiągają przychody ze stosunku zatrudnienia, umowy zlecenia, praktyk absolwenckich czy stażu uczniowskiego i nie ukończyły 25. roku życia. Preferencja podatkowa podlega uwzględnieniu bez ingerencji podatnika. Oznacza to, iż płatnik podatku powinien zastosować zwolnienie w sposób automatyczny, kierując się wyłącznie rodzajem umowy łączącej go z podatnikiem oraz jego wiekiem;
- Ulga na powrót – stanowi jedno ze zwolnień wprowadzonych w drodze Polskiego Ładu i dotyczy zasadniczo rodaków powracających na stałe na terytorium kraju po 31 grudnia 2021 r. W przypadku podatników chcących skorzystać z preferencji podatkowej niezbędny jest wniosek podatnika PIT-2. W przeciwnym wypadku zwolnienie będzie można zastosować dopiero na etapie składania rozliczenia PIT-36 lub PIT-37 po zakończonym roku podatkowym;
- Ulga dla pracujących emerytów – aktywni zawodowo seniorzy są premiowani przez ustawę o PIT analogicznie skonstruowanym zwolnieniem jak ulga dla młodych. Jest to preferencja podatkowa dotycząca emerytów, którzy zdecydowali się odroczyć przejście na emeryturę kontynuując aktywność zarobkową po osiągnięciu wieku emerytalnego. Podobnie jak najmłodsi podatnicy, seniorzy chcąc skorzystać z ulgi nie skorzystają ze zwolnienia od przychodów osiągniętych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;
- Ulga dla osób wychowujących czwórkę lub więcej dzieci – osoby przyczyniające się do rozwoju dzietności również mogą liczyć na preferencję podatkową, która zwalnia z PIT przychody osiągnięte na podstawie stosunku zatrudnienia bądź umowy zlecenia.
Wyżej wskazane preferencje wraz z przychodami osiągniętymi ze źródła jakie stanowi zasiłek macierzyński korzystają ze zwolnienia z PIT do 85 528 zł przychodu.
[cta-article-2]
Składki członkowskie na związki zawodowe
Nowa ulga podatkowa - składki członkowskie na związki zawodowe - również podlega wykazaniu w PIT-11 otrzymanym od pracodawcy. Z preferencji mogą skorzystać osoby fizyczne, które przynależą do związku zawodowego i w związku z tym faktem dokonywały zapłaty składek. Górny limit odliczenia dla podatnika rozliczającego się na PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 wynosi 840 zł od podstawy opodatkowania.