Rusza Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych

5 dni temu

Ogłoszono pierwsze konkursy w ramach Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych. To nowy instrument wdrażający europejską inicjatywę STEP (Strategic Technologies for Europe Platform)[1]. Umożliwi on pozyskanie dofinansowania na projekty o charakterze innowacyjnym, wpisujące się w najważniejsze obszary gospodarki.

Czym jest STEP?

STEP to europejska inicjatywa, która ma wspierać powstawanie i rozwój technologii krytycznych oraz wzmacniać europejski łańcuch wartości w tych technologiach. Ma też pomagać w zwalczaniu niedoborów pracowników i podnoszeniu ich kwalifikacji. Celem STEP jest zabezpieczenie autonomii UE i zmniejszenie strategicznej zależności od państw trzecich.

STEP nie jest nowym funduszem ani nie wymaga przeznaczenia nowych środków finansowych. W Polsce finansowanie projektów wpisujących się w STEP będzie się odbywało w drodze istniejącego programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Aby projekt mógł ubiegać się o dofinansowanie, musi wspierać technologie krytyczne oraz wpisywać w zakres tematyczny STEP.

Czym są technologie krytyczne?

Aby technologia została uznana za krytyczną, musi spełniać jeden z poniższych warunków:

  • posiadać charakter wysoce innowacyjny o znaczącym potencjale gospodarczym i elemencie nowości;
  • przyczynić się do zmniejszania strategicznej zależności UE od innych krajów/organizacji.

Jakie obszary są uznane za strategiczne?

Aby otrzymać dofinansowanie, projekty muszą wpisywać się w jeden z obszarów:

  • technologie cyfrowe, czyli rozwiązania dotyczące:
    1. zaawansowanych półprzewodników,
    2. sztucznej inteligencji,
    3. technologii kwantowej,
    4. zaawansowanej łączności i nawigacji,
    5. zaawansowanych technologii detekcji,
    6. robotyki i systemów autonomicznych,
    7. innowacji w ramach głębokich technologii (deep technology) – czyli innowacje mogące zaowocować przełomowymi rozwiązaniami opartymi na najnowocześniejszych zdobyczach nauki, technologii i inżynierii o potencjale do transformacji rynku;
  • czyste i zasobooszczędne technologie – np. technologie słoneczne, baterii i magazynowania energii, wodorowe, rozszczepienia jądrowego. Do tej kategorii zaliczają się również transformacyjne technologie przemysłowe na rzecz dekarbonizacji czy gospodarki o obiegu zamkniętym;
  • biotechnologia, czyli DNA/RNA, bioinformatyka, nanobiotechnologia oraz leki i ich składniki uznane za krytyczne.

Jakie projekty mogą otrzymać wsparcie?

W ramach STEP o dofinansowanie mogą ubiegać się projekty:

  • badawczo-rozwojowe (konkursy ogłaszane są przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju);
  • inwestycyjne (konkursy ogłaszane są przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości).

Czym jest pieczęć suwerenności (STEP seal) i jakie ma znaczenie?

Pieczęć suwerenności to znak jakości projektu, który potwierdza, iż przyczynia się on do osiągania celów STEP. Oznaczenie jest przyznawane przez Komisję Europejską, a jego uzyskanie ma sprawić, iż projekt będzie traktowany priorytetowo w ramach krajowych naborów.

Zwiększenie intensywności wsparcia dla przedsiębiorców

Dodatkową korzyścią wynikającą z dofinansowania w ramach STEP jest zwiększona intensywność wsparcia przy pomocy regionalnej. Oznacza to, iż przedsiębiorcy mogą liczyć na wyższe dofinansowanie. Projekty objęte STEP mogą korzystać ze zwiększonej intensywności w stosunku do maksymalnej intensywności określonej na mapie pomocy regionalnej, dla poszczególnych obszarów NUTS:

  • o 5% dla regionów przejściowych (Wielkopolska i Dolny Śląsk),
  • o 10% dla regionów słabiej rozwiniętych (większość Polski).

STEP w Polsce

W ramach Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych w 2025 r. zaplanowano 13 konkursów, których łączny budżet wyniesie 1,84 mld zł. Pierwsze ruszają nabory w ramach obszaru biotechnologii – tutaj już zostały ogłoszone dwa konkursy.

Na koniec lipca przewidziano otwarcie naborów w obszarze technologii cyfrowych, a w drugiej połowie sierpnia w obszarze czystych i zasobooszczędnych technologii. Na ponowne konkursy w tych obszarach będzie można liczyć we wrześniu.

Liczymy na sprawne uruchomienie wszystkich naborów, a o najciekawszych będziemy Państwa informować.

[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/795 z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie ustanowienia Platformy na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy (STEP) oraz zmiany dyrektywy 2003/87/WE oraz rozporządzeń (UE) 2021/1058, (UE) 2021/1056, (UE) 2021/1057, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 223/2014, (UE) 2021/1060, (UE) 2021/523, (UE) 2021/695, (UE) 2021/697 i (UE) 2021/24.

Idź do oryginalnego materiału