Rząd bierze się za piratów drogowych. Znamy szczegóły

2 godzin temu

- Przede wszystkim chcemy wprowadzić zaostrzenie kar dla sprawców, którzy jeżdżą na sądowym zakazie. To jest plaga na polskich drogach, to jest to przypadek Łukasza Ż. - powiedział Adam Bodnar. Na konferencji prasowej omawia zmiany w prawie dotyczącym bezpieczeństwa na drogach.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak i minister infrastruktury Dariusz Klimczak na wspólnej konferencji przedstawili zmiany w prawie dotyczącym bezpieczeństwa drogowego.

Ministerstwo Infrastruktury już kilka dni wcześniej zapowiedziało zaostrzenie przepisów, które ułatwią karanie kierowców notorycznie dopuszczających się łamania przepisów. Zmiany obejmują m.in. zatrzymywanie prawa jazdy na stałe, a także brak możliwości kasowania punktów karnych.

Zmiany w prawie i przepisach ruchu drogowego

Adam Bodnar przekazał, iż nad projektem pracowały trzy resorty. Zespół wypracował kompleksowe zmiany, które odnoszą się do kodeksu karnego i przepisów ruchu drogowego.

- Przede wszystkim chcemy wprowadzić zaostrzenie kar dla sprawców, którzy jeżdżą na sądowym zakazie. To jest plaga na polskich drogach, to jest to przypadek Łukasza Ż. - powiedział Adam Bodnar.

Minister sprawiedliwości powiedział, iż rząd zajmie się także kierowcami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. - Druga rzecz to jest kierowanie pod wpływem środków odurzających czy alkoholu. o ile sprawca ma 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub miał zakaz prowadzenia pojazdów to wtedy sąd może orzec przepadek pojazdu. o ile jest to powyżej 1,5 promila to sąd ma obowiązek to zrobić - powiedział minister.

Zaplanowano także ograniczenie możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności, jeżeli sprawca w momencie zdarzenia miał zakaz prowadzenia pojazdów lub miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Zakazy prowadzenia pojazdów nie mogą się nakładać.

Zmiany w prawie dotyczącym bezpieczeństwa drogowego:

  • Zaostrzenie kar dla sprawców jadących z sądowym zakazem, m.in. dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów
  • Rozszerzenie zasad stosowania przepadku pojazdu. W sytuacji, w której kierowca miał od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub miał zakaz prowadzenia pojazdów
  • Ograniczenie możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności, jeżeli sprawca w momencie zdarzenia miał zakaz prowadzenia pojazdów lub miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi
  • Zakazy prowadzenia pojazdów nie mogą się nakładać.

Tomasz Siemoniak przytoczył statystki wypadków drogowych. Powiedział, iż w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wypadków na polskich drogach było 16 tys.

Wymienił nowy typ przestępstwa dotyczący organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych.

Zmiany dotyczące nielegalnych wyścigów i tzw. driftu:

  • Nowy typ przestępstwa - organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych
  • Wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną (brawurową) jazdę
  • Nowe wykroczenie - tzw. drift
  • Podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym
  • Za załamanie zakazu prowadzenia pojazdów będzie obligatoryjny i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak powiedział, iż będzie dążył do tego, aby zmiany zostały wprowadzone jak najszybciej.

- To bezpieczeństwo ruchu drogowego jest jednym z najważniejszych zadań dla policji - powiedział. Wyraził nadzieję, iż zmiany zostaną poparte przez prezydenta, rząd i obywateli.

WIDEO: "To naruszenie zasad". Rafał Trzaskowski apeluje do koalicjantów
Idź do oryginalnego materiału