Rząd obniża podatek za garaże. Jest jeden haczyk. Musisz spełnić ten obowiązek

16 godzin temu
Zdjęcie: Fot. www.istockphoto.com/dies-irae


Od 2025 roku właściciele miejsc parkingowych w garażach wielostanowiskowych mogą liczyć na spore oszczędności. Warunkiem jest jednak złożenie deklaracji IN-1. Zmiana definicji budowli i budynku w polskim prawie podatkowym otwiera drogę do niższych opłat, ale tylko dla tych, którzy dopełnią formalności. Co trzeba wiedzieć, by skorzystać z tej okazji?
Rząd zaakceptował projekt ustawy, który zmienia zasady opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych. Jak podaje portal infor.pl, dzięki nowym przepisom pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów zostaną uznane za część mieszkalną budynku, co oznaczać będzie niższy podatek od nieruchomości. Jednocześnie współwłaściciele garaży wielostanowiskowych będą musieli w 2025 roku złożyć deklarację IN-1 - w przeciwnym razie zapłacą dziesięciokrotnie wyższy podatek. Obowiązek ten nie dotyczy osób, które aktualnie są posiadaczami takich stanowisk lub staną się nimi do końca 2025 roku.


REKLAMA


Zobacz wideo Europejska Emerytura jest już dostępna w Polsce. Będzie zwolniona z podatku Belki


Ile wynosi podatek za garaż wolnostojący 2025? Rząd wprowadza niższe podatki, ale jest haczyk
w tej chwili wysokość podatku za korzystanie z garażu wspólnego zależy od tego, czy hala ma założoną odrębną księgę wieczystą. jeżeli tak, to właściciel formalnie staje się właścicielem dwóch nieruchomości - mieszkania oraz przypisanego mu miejsca postojowego. Warto jednak podkreślić, iż przestrzeń ta nie jest uznawana za lokal mieszkalny, co skutkuje zastosowaniem wyższej stawki podatkowej. W 2024 roku podatek od lokalu mieszkalnego wynosi 1,15 złotych za metr kwadratowy, podczas gdy właściciele miejsc garażowych z odrębną księgą wieczystą muszą płacić aż 11,17 złotych za metr kwadratowy. Problem nierówności w opodatkowaniu trafił aż przed Trybunał Konstytucyjny. 18 października 2023 roku sędziowie orzekli, iż różnicowanie stawek narusza konstytucję.


Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wskazała, iż zróżnicowanie podatków na podstawie księgi wieczystej narusza zasady równości wobec prawa. W konsekwencji TK zalecił zrównanie tych stawek, jednocześnie dając czas na ich wejście od 2025 r. Stąd zmiany w tym zakresie. Nowelizacja jest bardzo korzystna dla właścicieli miejsc postojowych z księgą wieczystą, ponieważ ich obciążenia podatkowe zmniejszą się i to choćby dziesięciokrotnie


- wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakt.pl, cytowany przez portal dziennik.pl. Podsumowując, nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości ujednolicają zasady opodatkowania miejsc postojowych w budynkach mieszkalnych. Gdyby zmiany nie zostały wprowadzone, właściciel klasycznego miejsca parkingowego o powierzchni 15 m² w 2025 roku musiałby zapłacić aż 172,20 złotych (15 m² x 11,48 złotych za m²). Dzięki nowym regulacjom ta kwota spadnie dziesięciokrotnie - do 17,85 złotych. Oznacza to oszczędność rzędu 154,35 złotych rocznie.


Jakie podatki za garaż? Nowy obowiązek deklaracyjny dla współwłaścicieli
Od 1 stycznia 2025 roku zniknie zróżnicowanie między miejscami parkingowymi z osobną księgą wieczystą a tymi bez niej. Projekt wprowadza jednak dodatkowy obowiązek dla współwłaścicieli garaży wielostanowiskowych. W 2025 roku będą musieli oni złożyć deklarację IN-1, aby skorzystać z obniżonej stawki podatku. Niespełnienie tego obowiązku może skutkować drastycznym, dziesięciokrotnym zwiększeniem wysokości podatku od nieruchomości. Wypełnione dokumenty muszą trafić do odpowiedniego organu do 31 stycznia. Co istotne, zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal infor.pl przepisy wyłączają z tego obowiązku osoby, które już posiadają takie stanowiska garażowe lub nabędą je do końca 2025 roku.


Zmianę należy dokonać gwałtownie po wejściu w życie przepisów od 1 stycznia 2025 roku. Decyzje w zakresie podatku dostarczane są mniej więcej w lutym. W przypadku gdy podatek roczny nie przekracza 100 zł, to termin płatności za dany rok mija 15 marca. W przypadku większej kwoty są cztery terminy płatności rat podatku od nieruchomości: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada


- dodaje Piotr Juszczyk.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału