Warszawa, 03.12.2024 (ISBnews) – Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada m.in. przedłużenie mechanizmu tzw. odwrotnego obciążenia w VAT do 31 grudnia 2026 roku, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
“Projekt przewiduje doprecyzowanie przepisów oraz wprowadzenie ułatwień dotyczących prowadzenie działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania zakładają m.in. rezygnację z obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi. Przedłużone zostaje także obowiązywanie mechanizmu tzw. odwrotnego obciążenia w VAT” – wskazano w komunikacie.
Rozwiązania w projektowanej nowelizacji:
- W przypadku obniżonych stawek w ramach podatku od towarów i usług doprecyzowane i zmienione zostają niektóre przepisy w obszarze stawek VAT.
- Przedłużone zostaje stosowanie tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT (zasada, zgodnie z którą to nabywca, a nie sprzedawca, jest odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT). Rozwiązanie będzie dotyczyć:
– gazu w systemie gazowym,
– energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym,
– usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych – do 31 grudnia 2026 roku.
- Wprowadzone zostaje zwolnienie od akcyzy dla samochodów osobowych, które są rejestrowane profesjonalnie w Polsce w celu wykonywania jazd testowych, zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym (dotyczy samochodów, które będą przedmiotem badań naukowych lub prac testowych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej).
- Wprowadzona zostaje instytucja zwrotu akcyzy od samochodów osobowych zarejestrowanych czasowo w Polsce, w celu ich wywozu z kraju.
- Zniesiony zostaje obowiązek integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi. Utrzymane zostaje natomiast raportowanie danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 kwietnia 2025 roku, z wyjątkiem przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, które zaczną obowiązywać od 28 lutego 2025 roku.
(ISBnews)