Rząd zapowiada zmiany podatkowe ograniczające wykorzystanie fundacji rodzinnych do optymalizacji podatkowej

traple.pl 1 miesiąc temu

12 sierpnia 2024 r. rząd opublikował informację dotyczącą projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Planowane zmiany obejmują m.in. zasady opodatkowania fundacji rodzinnych. Projekt legislacyjny nie został jeszcze opublikowany, ale wiceminister finansów zapowiedział, iż celem rządu jest zaostrzenie przepisów podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych, aby ograniczyć wykorzystywanie ich do celów optymalizacji podatkowej.

W związku z tym rząd planuje znieść zasadę, zgodnie z którą co do zasady fundacja nie płaci podatku od wypracowanych dochodów, a jedynie od świadczeń wypłacanych jej beneficjentom. W tym celu Ministerstwo Finansów zaproponuje na przykład 19% podatek z tytułu sprzedaży aktywów fundacji rodzinnej w okresie 15 lat od daty ich nabycia przez fundację. Podatek zapłacony przez fundację rodzinną podlegałby odliczeniu od podatku należnego od wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów.

Podatkiem dochodowym mają być również objęte inne źródła przychodów fundacji rodzinnych, takie jak przychody uzyskane z wynajmu nieruchomości należących do fundacji rodzinnej lub z udziałów posiadanych w podmiotach transparentnych podatkowo. Danina solidarnościowa ma być również nakładana na beneficjentów fundacji rodzinnych. Oznacza to, iż do podstawy wymiaru daniny solidarnościowej będą wliczane świadczenia wypłacane beneficjentom fundacji.

Proponowana zmiana ma na celu zwalczanie praktyki unikania opodatkowania przez fundację rodzinną. Polega ona na wnoszeniu majątku do fundacji rodzinnej, a następnie jego szybkiej sprzedaży. Uzyskane z takiej transakcji środki są przeznaczane np. na zakup udziałów w spółce u celu uniknięcia należnego podatku, o ile operacja ta jest przeprowadzona poza fundacją. Z kolei otrzymane dywidendy są nieopodatkowane (w ramach fundacji rodzinnej). Zmiany mogą dotknąć również zagranicznych menedżerów polskich spółek, którzy wykorzystują fundację rodzinną do efektywnego zarządzania majątkiem w Polsce, a choćby za granicą.

W związku z zapowiedzianymi przez rząd zmianami, Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do Ministra Finansów o wstrzymanie prac i przeprowadzenie dialogu z przedsiębiorcami. Wiceminister finansów zastrzegł, iż większość zapisów przedstawionych w projekcie ustawy to propozycje, „wstęp do dyskusji z zainteresowanymi stronami”.

Idź do oryginalnego materiału