Sąd uznaje, iż po usunięciu niedozwolonego postanowienia dotyczącego spłaty kredytu umowa zawarta z d. Kredyt Bank S.A. może być kontynuowana

kancelariaczabanski.pl 1 miesiąc temu

Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny wyrokiem z dnia 14 listopada 2024r. (SSO Henryk Walczewski) w sprawie o sygn. XXVIII C 6589/22 przeciwko Santander Bank Polska S.A.:

I. ustalił, iż Umowa kredytu na cele mieszkaniowe EKSTRALOKUM z 2008 r. nie jest dla powodów wiążąca w zakresie § 9 ust. 2 umowy odnoszącym się do przeliczania spłat w walucie PLN po kursie sprzedaży waluty obcej;

II. oddalił powództwo w pozostałym zakresie;

III. postanowił znieść koszty procesu wzajemnie między stronami.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż umowa nie może zostać uznana za nieważną, ponieważ zawiera ona wszelkie niezbędne elementy i jednocześnie nie jest obarczona wadą, która miałaby doprowadzić do wniosku o braku możliwości utrzymania jej w mocy.

Sąd stwierdził, iż za niedozwolone postanowienie umowne można jedynie uznać § 9 ust. 2 umowy, regulujący sposób dokonywania spłat kredytu w oparciu o kurs sprzedaży podawany przez bank w jego tabelach kursowych.

W rezultacie Sąd uznał powyższe postanowienie za niewiażące powodów, a w pozostałym zakresie powództwo oddalił.

Wyrok jest nieprawomocny, a po uzyskaniu jego pisemnego uzasadnienia zostanie zaskarżony apelacją.

Postępowanie w I instancji trwało 32 miesiące.

Sprawę prowadzi r. pr. Grzegorz Godzina.

Idź do oryginalnego materiału