Samodzielny powrót dziecka ze szkoły. Od jakiego wieku dziecko może wracać do domu bez opieki?

1 rok temu

Codzienne odbieranie dziecka ze szkoły po zajęciach to bywa dla rodziców sporym wyzwaniem logistycznym, zwłaszcza jeżeli pracują popołudniami. W związku z tym gdy dziecko w końcu dorasta i staje się wystarczająco dojrzałe, aby wracać samodzielnie, jest to naprawdę spore odciążenie. Rodzice często jednak zadają pytanie, kiedy jest ten odpowiedni moment na wyrażenie zgody na samodzielny powrót dziecka ze szkoły. Od ilu lat dziecko może samo chodzić do szkoły?

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły

Wątpliwości dotyczące samodzielnego powrotu dziecka ze szkoły rozwiewają przepisy o ruchu drogowym. Zgodnie z prawem nieletni może poruszać się samodzielnie po ulicy, jeżeli ukończył 7 lat. Dziecko poniżej 7. roku życia powinno znajdować się pod opieką osoby, która ma skończone minimum 10 lat.

W związku w powyższym samodzielnie do domu może wracać większość pierwszoklasistów, o ile we wrześniu mają już skończone 7 lat. Warto jednak pamiętać, iż nie każdy siedmiolatek lub choćby starsze dziecko zdaje sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń czyhających na drodze. Należy zatem wziąć pod uwagę dojrzałość i indywidualny rozwój dziecka. Niezbędne będzie także zapoznanie dziecka z podstawowymi zasadami adekwatnego zachowania, np. na pasach.

Od ilu lat dziecko może samo chodzić do szkoły?

Dziecko może samodzielnie wracać do domu, jeżeli ukończyło 7 lat. Rodzice muszą jednak wyrazić oficjalną zgodę i dostarczyć do szkoły odpowiednie oświadczenie. Pisemna zgoda powinna zawierać:

  • podstawowe dane,
  • adres szkoły,
  • informacja, do której klasy dziecko uczęszcza,
  • oświadczenie rodziców, iż biorą odpowiedzialność za dziecko po opuszczeniu murów szkoły,
  • podpis obojga rodziców lub opieków.

Sprawdź też:

    Idź do oryginalnego materiału