Sejm za zmianami ws. segregacji odpadów budowlanych

7 godzin temu
Za ustawą głosowało 415 posłów, dwóch było przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

6 frakcji odpadów budowlanych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać art. 101a ustawy o odpadach, który przewiduje, iż odpady budowlane i rozbiórkowe (BiR) zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Celem tego przepisu jest zobowiązanie podmiotów do segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych w miejscu wytworzenia – u źródła.

Znowelizowana w czwartek ustawa przewiduje, iż system zbiórki nie będzie opierał się na obowiązku segregacji u źródła, ale umożliwiał przekazanie odpadów innemu uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się ich segregacją.

Odpowiedzialność solidarna

Obowiązujące przepisy wprowadzają też odpowiedzialność solidarną dotyczącą niezrealizowania obowiązku wysegregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, obejmującą m.in. wytwórcę odpadów BiR i następnego posiadacza takich odpadów. Z odpowiedzialności solidarnej wyłączone będą osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Nowela zakłada też umożliwienie przekazywania pieniędzy z rezerwy celowej organom administracji samorządowej na likwidację miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów w wysokości ponad 80 proc. wartości usunięcia odpadów. w tej chwili można przekazać do 80 proc. wartości potrzebnych środków, a 20 proc. to wkład własny organu administracji samorządowej.


Już 3 grudnia 2024 zapraszamy na szkolenie online:

Zmiany w zakresie gospodarki odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi

szczegóły: odpadybudowlane.abrys.pl

Idź do oryginalnego materiału