Sezon rozliczeń PIT rozpoczęty. Chatbot pomoże

11 miesięcy temu

W rozpoczynającym się 15.2.2024 r. sezonie rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych prawdopodobnie ponad 94 proc. zeznań zostanie złożone drogą elektroniczną – przewiduje Ministerstwo Finansów. Taki właśnie odsetek rocznych zeznań PIT trafił do fiskusa w 2023 r. przez internet, a MF spodziewa się dalszego upowszechnienia tej formy.

– Jednak papierowe deklaracje na pewno zostaną, nie będziemy z nich rezygnować – zapowiedział szef Krajowej Administracji Skarbowej i wiceminister finansów Marcin Łoboda na środowej konferencji prasowej.

Dla podatników rozliczających się elektronicznie szczególnie atrakcyjna może być usługa Twój e-PIT, oferująca deklaracje wstępnie wypełnione przez administrację skarbową. W ubiegłym roku skorzystało z niej 12 mln podatników, a 8 mln wybrało inne formy elektronicznych rozliczeń, np. system e-Deklaracje. W tym roku Twój e-PIT po raz pierwszy zaproponuje wstępne rozliczenia przedsiębiorcom. Przedstawiciele MF podkreślają, iż korzystanie z elektronicznych systemów rozliczeń proponowanych przez administrację skarbową jest łatwiejsze, bo systemy te same wychwytują niektóre błędy w zeznaniach.

– Najwięcej błędów pojawia się w zeznaniach papierowych, a większość z nich to brak podpisu podatnika – powiedział Marcin Łoboda.

Przedstawiciele MF zapowiadają, iż w razie wątpliwości można skorzystać z różnych form wsparcia. Działa wzmocniona do około 200 konsultantów infolinia Krajowej Administracji Skarbowej. Można też skorzystać z wirtualnego konsultanta, czyli chatbota.

– Oferuje odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, a gdy nie umie odpowiedzieć, skieruje do konsultanta – wyjaśniła Sylwia Zdebiak z departamentu relacji z klientami w MF.

W trudniejszych sprawach podatnicy mogą umówić się na konsultacje z urzędnikiem skarbowym.

– To urzędnicy są dla podatników, a nie odwrotnie. W razie konieczności będzie można umówić się z urzędnikiem na spotkanie, choćby poza ogólną salą obsługi urzędu – obiecał Marcin Łoboda.

W tym celu można skorzystać z możliwości umówienia spotkania przez tzw. e-Urząd Skarbowy. To platforma komunikacji podatników ze skarbówką, dostępna przez portal podatki.gov.pl. Jak poinformowała Małgorzata Krok, zastępca szefa KAS, dziś korzysta z niej 14 mln użytkowników, a 1,5 mln z nich zgodziło się na elektroniczną korespondencję.

Kierownictwo KAS zapowiada zresztą dalszy rozwój komunikacji z podatnikami przez e-urząd. W połowie 2024 r. ma się pojawić aplikacja na telefony, zapewniająca szeroki dostęp do e-urzędu.

Idź do oryginalnego materiału