Skarbówka prosi o donosy. Dostałeś taki paragon? "Tracą na tym wszyscy obywatele"

1 dzień temu
Paragon to nie tylko dowód zakupu, który ułatwia zwrot czy reklamację, ale również "symbol" prawidłowo rozliczonej transakcji oraz uczciwości przedsiębiorcy. Jak zatem powinien wyglądać adekwatnie wystawiony rachunek? Polacy powinni natychmiast zgłaszać wszelkie wątpliwości.
Ministerstwo Finansów już od ponad 20 lat prowadzi akcję informacyjną o nazwie "Weź paragon", której celem jest uświadamianie społeczeństwa, jak istotny może być każdy dowód zakupu. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć dodatkowych kosztów w formie podatku, niekiedy wcale ich nie wydają lub stawiają na rachunki, które jedynie przypominają prawdziwe paragony. W ten sposób poszerza się tak zwana szara strefa, co uderza w każdego podatnika.


REKLAMA


Zobacz wideo Chcemy w restauracjach pokazać na co nas stać


Paragony to sposób na walkę z oszustami. Akcja "Weź paragon" nie traci na znaczeniu
Poprzez branie paragonów, konsumenci przyczyniają się do eliminacji 'szarej strefy'. Wspierają też uczciwą konkurencję na rynku. Paragony pomagają bowiem w rzetelnym rozliczaniu się przedsiębiorców. A to z kolei prowadzi do lepszego funkcjonowania całego systemu podatkowego w kraju
- informuje Ministerstwo Finansów. adekwatnie wydany paragon wskazuje na to, iż dany sprzedawca uczciwie zarejestrował sprzedaż poprzez kasę fiskalną, a później odprowadził odpowiedni podatek. Zgodnie z art. 111. ust. 3a pakt 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia paragonu i wydania go każdemu klientowi, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Paragon jest potwierdzeniem, iż kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy
- wyjaśniał przed rokiem minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, cytowany przez portal podatki.gov.pl. Ponadto paragon jest także kluczowym dowodem zakupu, który pozwala konsumentom dochodzić swoich praw w przypadku jakiegokolwiek sporu ze sprzedawcą. Umożliwia zatem reklamację oraz stanowi ochronę przed nieuczciwymi praktykami handlowymi.


Jak powinien wyglądać paragon? Jego brak oznacza stratę dla wszystkich obywateli
Autentyczny paragon powinien zatem zawierać między innymi: numer NIP, nazwę i adres punktu sprzedaży, napis "paragon fiskalny", logo, numer unikatowy kasy, datę, godzinę i minutę sprzedaży, cenę sprzedaży brutto oraz wysokość podatku. jeżeli taki dowód zakupu nie zostanie wydrukowany, istnieje ryzyko, iż dany przedsiębiorca nie odprowadzi podatku VAT. Ubiegając się o paragon lub zabierając go ze sobą, dana osoba wymusza zatem uczciwość na sprzedającym. W ten sposób dba o system podatkowy, a w tym także o swój interes.
Sprawdź również: Pracodawca musi zapłacić. Zobacz, ile ci się należy za niewykorzystany urlop


Gdy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, tracą na tym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych - to dowód uczciwego obrotu gospodarczego
- czytamy w komunikacie na stronie gov.pl. Warto pamiętać, iż wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty i nie jest zamiennikiem dla adekwatnego paragonu. Ponadto w branży gastronomicznej często stosowane są także niefiskalne paragony kelnerskie. To zwykłe zapiski, które nie przechodzą przez kasę fiskalną, przez co podatek VAT również może nie trafić do budżetu państwa. Zarówno Ministerstwo Finansów, jak i fiskus co rusz przypominają, iż wszelkie nieprawidłowości powinny być zgłaszane. Takie donosy można złożyć:


w urzędzie skarbowym,
dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu interwencyjny 800 060 000,
poprzez e-mail [email protected],
za pośrednictwem aplikacji e-Paragony.


Od września 2023 roku funkcjonują również e-paragony, czyli cyfrowa wersja paragonu fiskalnego. Bezpłatna aplikacja e-Paragony 2.0 pozwala na łatwe zarządzanie wydatkami, kolekcjonowanie dowodów zakupu oraz zgłaszanie nieprawidłowości.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału