Składasz popularny PIT-37 lub 38? Tych pól nie wypełni za ciebie żadna skarbówka

4 godzin temu
Już za chwilę Polacy będą rozliczać podatki. Państwowa aplikacja Twój e-PIT umożliwia automatyczne złożenie zeznania dla osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Eksperci apelują jednak, aby mimo tego przejrzeć swoje zeznanie. Co ważne – są w nim pola, których urząd za nas nie wypełni. Musimy to zrobić sami.


– Twój e-PIT, choć jest niewątpliwym ułatwieniem, posiada tylko te dane, które trafiły do organów podatkowych. Niekoniecznie jest poinformowany o wszystkich ulgach i preferencjach, które mogą być zastosowane w naszym rozliczeniu podatkowym. Warto więc wziąć rozliczenie we własne ręce, zweryfikować je i skorzystać z możliwości obniżenia podatku – przypomniała Monika Piątkowska, doradczyni podatkowa e-pity w informacji przekazanej naTemat.pl.

Co sprawdzić w naszym rozliczeniu podatkowym?


Korzystając z danych wprowadzonych do aplikacji Twój e-PIT, warto upewnić się, iż wszystkie informacje są poprawne. Należy sprawdzić nie tylko dane osobowe, takie jak imię, nazwisko czy adres, ale także kwoty przychodów, koszty uzyskania przychodów oraz wysokość zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

– o ile korzystamy z ulg, np. ulgi dla pracującego seniora, dla młodych, na powrót czy z ulgi dla rodzin 4+, powinniśmy sprawdzić kwoty, które zostały objęte ulgami, choćby jeżeli są już uwzględnione w zaliczkach pobranych przez pracodawcę – wyjaśniła Monika Piątkowska.

Ekspertka podkreśla też, iż jest ryzyko, iż "kwoty te zostały naliczone lub wprowadzone błędnie". – Warto również zapoznać się z ulgami, jakie przewiduje dla podatników ustawodawca. Wsparcie organizacji pożytku publicznego, honorowe oddanie krwi czy ocieplenie domu w ostatnim roku – są to okoliczności, które – odpowiednio udokumentowane – pozwolą na obniżenie podstawy opodatkowania – dodała. Listę aktualnych ulg i odliczeń można zobaczyć w tym miejscu e-pity.pl.

To Ty decydujesz, komu przekażesz 1,5 proc.

Trzeba także pamiętać, iż w przypadku automatycznie wypełnionego formularza możemy stracić okazję, by przekazać 1,5 proc. swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, ponieważ te dane trzeba wprowadzić manualnie.

– Rozwiązania najprostsze nie zawsze są tymi najlepszymi. Przejrzenie rozliczenia podatkowego zajmie kilka minut, a dzięki temu będziemy pewni, iż po pierwsze, nasze zeznanie podatkowe zostało sporządzone prawidłowo, po drugie, nasze finansowe wsparcie zasili konto wybranej przez nas osoby czy instytucji, po trzecie, iż zadbaliśmy o obniżenie kwoty podatku do zapłaty lub otrzymanie jego zwrotu – podsumowała doradczyni podatkowa.

Termin składania PIT mija w Polsce 30 kwietnia. Zatem mamy jeszcze sporo czasu, aby przemyśleć komu, chcemy przekazać darowiznę.

Idź do oryginalnego materiału