Składka zdrowotna w 2025 r.

1 tydzień temu

Sejm uchwalił przepisy nowelizujące zasady rozliczeń składki zdrowotnej w 2025 r.

Co nowego czeka przedsiębiorców w przyszłym roku? Zacznijmy od rozliczeń środków trwałych. Przypomnijmy, iż wpływają one teraz na wysokość składki, inne zasady obowiązują jednak ryczałtowców, inne natomiast przedsiębiorców na skali i liniowym PIT. Ryczałtowcy podzieleni są na trzy grupy, składka zależy od wysokości przychodu. Sprzedaż środka trwałego może spowodować, iż przedsiębiorca przejdzie do wyższej grupy i zapłaci więcej do ZUS. Natomiast firmy na skali i liniowym PIT liczą składkę od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty. Uwzględniają też transakcje związane ze środkami trwałymi. Wydatki na ich nabycie mogą zaliczyć do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne. Kwotę ze sprzedaży muszą wykazać jako przychód. Natomiast kosztem z tej transakcji jest niezamortyzowana wartość środka trwałego. Z obecnych zasad rozliczenia wynika, iż środki trwałe mogą zarówno zwiększyć, jak i obniżyć składkę zdrowotną.

Co się zmieni w 2025 r.?

Przychód ze sprzedaży środków trwałych nie wpłynie na wysokość składki u ryczałtowców. Część z nich na tym zyska, dla niektórych zmiana będzie neutralna. Natomiast przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT nie będą uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu dochodu będącego podstawą wymiaru składki. Nie rozliczą jednak też kosztów, czyli niezamortyzowanej wartości majątku. Z tego powodu zmiana nie dla wszystkich może okazać się korzystna. Pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej” z 24 i 29 października. Zauważyli to też posłowie i wnieśli poprawkę, z której wynika, iż przedsiębiorca sam zdecyduje, czy stosować nowe zasady. jeżeli nie będą dla niego korzystne, może w rozliczeniu składki uwzględnić przychody i koszty sprzedaży środków trwałych.

Druga zmiana dotyczy przedsiębiorców na skali i liniowym PIT, którzy płacą minimalną składkę zdrowotną. W 2025 r. nie będzie liczona od całego minimalnego wynagrodzenia, tylko od 75 proc. Wyniesie 314,96 zł miesięcznie. Firmy zaoszczędzą na tym maksymalnie niecałe 105 zł miesięcznie. Tyle zyskają też przedsiębiorcy na karcie podatkowej. Obniżka nie obejmie natomiast ryczałtowców.

Etap legislacyjny: ustawa skierowana do Senatu

Idź do oryginalnego materiału