Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmianę zasad dofinansowania przenośnych koncentratorów tlenu, ponieważ pacjenci maja problemy z uzyskaniem na ten cel pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W przypadku niektórych schorzeń, m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, brak przenośnego koncentratora tlenu oznacza niemożność opuszczania mieszkania.
Stacjonarnych koncentratorów tlenu nie można stosować poza domem, ponieważ ważą ok. 20 kg i nie mają zasilania akumulatorowego. Bez koncentratora przenośnego pacjenci nie są w stanie dotrzeć choćby na konsultacje lekarskie – muszą wtedy organizować specjalistyczny transport sanitarny z dostępem do tlenu. Stałe zamknięcie w czterech ścianach mieszkania pogarsza zdrowie fizyczne i psychiczne. Certyfikowany koncentrator przenośny kosztuje około 12-15 tys. zł, co powoduje, iż wielu osób nie stać na jego zakup. Tymczasem Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie nie przyznają dofinansowania na ten cel z programu dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz sprzęt rehabilitacyjny. Jako powód odmowy wskazują, iż przenośne koncentratory tlenu nie są wymienione w wykazie wyrobów medycznych, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Podobne stanowisko prezentuje Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, który twierdzi, iż w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości uzyskania dofinansowania PFRON na kupno koncentratora tlenu. Z przyczyn formalnych przenośne koncentratory tlenu nie są zatem uznawane za sprzęt rehabilitacyjny.
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń informuje, iż Ministerstwo Zdrowia uważa, iż w tej chwili nie jest możliwe zaopatrzenie pacjentów w przenośne koncentratory tlenu. Ale Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, iż są podstawy, by uznać dofinansowanie przenośnych koncentratorów tlenu za formę likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. Przywołał w tej sprawie orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które w 2017 r. uchyliło decyzję Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i przyznało pacjentowi dofinansowanie do przenośnego koncentratora tlenu w wysokości 90 proc. kwoty brutto. Uznano, iż umożliwi on osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem. Zastępca RPO zwrócił się do PFRON o przyjęcie stanowiska, iż dofinansowanie zakupu przenośnego koncentratora tlenu jest możliwe na podstawie uznania go za formę likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych.
W 2023 roku PFRON rozpoczął program „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie dostępu osobom z niepełnosprawnością do potrzebnych im technologii, urządzeń i sprzętu, bez konieczności ponoszenia przez nie kosztów ich zakupu, poprzez zbudowanie zasobu, który dzięki mechanizmowi wypożyczania, składowania, konserwowania i modernizacji będzie mógł służyć wielu kolejnym użytkownikom. W zasobach wypożyczalni są np. koncentratory tlenu. Pacjenci mają zatem szansę na skorzystanie z tej wypożyczalni, natomiast dofinansowania zakupu urządzeń przez PFRON na razie nie będzie.