Słowa, które mają moc. I mogą uratować życie

1 tydzień temu

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja pod hasłem „Wygraj życie!”. Jej współorganizatorem była Fundacja „Terapia to nie wstyd”. Patronat nad wydarzeniem objęła Rzeczniczka Praw Dziecka, a także Rzecznik Praw Obywatelskich i Ministra Zdrowia.

W wydarzeniu 10 września wzięła udział Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka i Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD. Data nie jest przypadkowa. Właśnie ten dzień z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom i Światowej Organizacji Zdrowia został w 2003 r. ustanowiony Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom. W Polsce obchodzony jest od 2018 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Z tej okazji 10 września 2024 r. zorganizowano również VII edycję kampanii społecznej Życie Warte Jest Rozmowy.

Konferencję otworzyła Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz dr Halszka Witkowska, która wygłosiła prelekcję o tym, iż słowa mają moc. Podkreśliła w niej, iż istnieją trzy sytuacje związane z samobójstwem, w których możemy zauważyć siłę słów: listy pożegnalne, pierwsza pomoc emocjonalna oraz informowanie o zachowaniach samobójczych w mediach i dziełach kultury.

– Współczesna szkoła, od nauczyciela, przez rodzica, dziecko, nauczyciela specjalistę, musi być wyposażona w wiedzę, żebyśmy wiedzieli, o czym rozmawiamy i umieli sobie poradzić w każdej sytuacji – wtórowała Paulina Piechna-Więckiewicz. – Planujemy więc działania profilaktyczne, edukacyjne, obalające stereotypy, informacyjne oraz interwencyjne, związane z wizytami u specjalistów i leczeniem. W ministerstwie powstał zespół do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi, wśród nich jest zarówno „Życie warte jest rozmowy” oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. To pokazuje, jaką wagę ma dla nas ten problem – podkreślała.

W ramach wydarzenia odbyło się 10 wykładów, a ich tematyka dotyczyła m. in. roli numeru alarmowego 112 w prewencji samobójstw, zapobiegania zachowaniom samobójczym w szkołach, zdrowia psychicznego osób z niepełnosprawnościami czy wspierania rodziny w żałobie po śmierci samobójczej.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, dla uczestników wydarzenia dostępne były bezpłatne konsultacje z suicydologami w „pokojach wsparcia” oraz spotkania z terapeutą w „terapiobusie”.

Zwieńczeniem konferencji była premiera książki autorstwa dr Halszki Witkowskiej i Moniki Tadry „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych którzy pozostali”.

Idź do oryginalnego materiału