18 listopada 2024 r. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie odbyło się spotkanie Wicedziekana adw. Aleksandra Krysztofowicza z ppłk Marcinem Nowakowskim – Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Warszawie i ppłk Łukaszem Pieńkosem – Dyrektorem Aresztu Śledczego w Warszawie Białołęce. Celem spotkania było m. in. omówienie wyników ankiety przeprowadzonej wśród adwokatów na temat najczęściej pojawiających się problemów podczas widzeń adwokackich i rozważenie zmiany modelu ich odbywania.
Spotkanie odbyło się w atmosferze zrozumienia i wysłuchania wzajemnych argumentów. Miało ono na celu wypracowanie odpowiednich rozwiązań, aby usprawnić przebieg widzeń w aresztach śledczych przy zachowaniu niezbędnych procedur bezpieczeństwa oraz poszanowaniu tajemnicy adwokackiej. w tej chwili podejmowane są w jednostce działania mające na celu przeniesienie części przeprowadzanych czynności organizacyjnych, w taki sposób, aby formalności związane z ewidencją były załatwiane już przy wejściu do Aresztu. Ponadto, w najbliższym czasie pilotażowo zostanie uruchomiony system umawiania widzeń na konkretny termin poprzez dedykowany numer telefonu, co powinno wpłynąć na płynność realizacji widzeń i zredukować kolejki i jednocześnie nie zostanie zlikwidowana możliwość przyjazdu bez umówienia się. Poruszono również inne kwestie, które będą przedmiotem analizy przez przedstawicieli Aresztu.
W trakcie spotkania Wicedziekan poruszył również kwestię możliwości odbywania widzeń z osobami tymczasowo aresztowanymi formie zdalnej pod warunkiem dopuszczalności przez kodeks karny wykonawczy. Przedstawiciele Służby Więziennej wskazali, iż gdyby taka możliwość była prawnie dopuszczalna, to możliwości techniczne są dostępne. Z inicjatywą podjęcia takiego rozwiązania legislacyjnego Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak i wicedziekan adw. Aleksander Krysztofowicz zwrócili się do Naczelnej Rady Adwokackiej celem przedstawienia tej propozycji ustawodawcy.