Sprzedałeś mieszkanie? Złóż PIT-39

8 miesięcy temu

Zeznania roczne składamy do 30 kwietnia. O tym terminie muszą też pamiętać ci, którzy w zeszłym roku sprzedali nieruchomość. Powinni wypełnić deklarację PIT-39 i jeżeli zarobili na transakcji, muszą się podzielić zyskiem ze skarbówką.

– Zeznanie PIT-39 można złożyć przez urzędową stronę e-Deklaracje albo korzystając z programów komercyjnych. Można je też sporządzić w wersji papierowej i wysłać albo zanieść do urzędu skarbowego. Zeznania PIT-39 nie znajdziemy natomiast w serwisie Twój e-PIT, gdzie są gotowce od fiskusa – tłumaczy dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

W zeznaniu wykazujemy przychód z transakcji. Jest to cena określona w umowie.

– jeżeli nie odpowiada wartości rynkowej, skarbówce wolno ją podwyższyć – przestrzega Piotr Sekulski.

Można odliczyć koszty

Przychód ze sprzedaży mieszkania/domu możemy obniżyć o koszty nabycia. To przede wszystkim kwota, którą zapłaciliśmy za nieruchomość. Ale także inne wydatki związane z zakupem, jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy wynagrodzenie notariusza.

Do kosztów zaliczamy też nakłady zwiększające wartość mieszkania/domu w czasie ich posiadania, np. wydatki na remont.

Ci, którzy odziedziczyli nieruchomość, mogą rozliczyć wydatki na jej nabycie (lub wybudowanie) poniesione przez spadkodawcę. Kosztem spadkobiercy są też długi i ciężary spadkowe, w tym roszczenia o zachowek.

Po pomniejszeniu przychodu o koszty wychodzi nam dochód. Od niego liczymy podatek, który wynosi 19 proc. Stawka jest stała, niezależnie od wysokości dochodu. Oczywiście nie musimy płacić podatku, jeżeli sprzedaliśmy mieszkanie/dom taniej, niż kupiliśmy (wtedy wychodzi nam strata).

Daniny unikną też ci, którzy zarobili na transakcji, ale przeznaczą pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Przede wszystkim zakup mieszkania bądź domu. Zwolnieniem z PIT premiowane są też inne wydatki, np. na zakup działki, budowę domu, spłatę kredytu czy remont mieszkania. Na taką inwestycję mamy trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do sprzedaży.

– Ci, którzy chcą skorzystać z ulgi, muszą wpisać w poz. 25 zeznania PIT-39 kwotę dochodu zwolnionego z podatku – wskazuje Piotr Sekulski.

Jak go wyliczyć? W informatorze Ministerstwa Finansów czytamy, iż obliczając dochód zwolniony z PIT, można posłużyć się takim wzorem:

dochód wolny od podatku = (dochód x deklarowane wydatki na cele mieszkaniowe) / przychód z odpłatnego zbycia.

Co zrobić, jeżeli środków ze sprzedaży mieszkania/domu nie uda się zainwestować w terminie? Musimy skorygować zeznanie i zapłacić podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Nalicza się je od następnego dnia po upływie terminu do złożenia PIT-39 aż do dnia zapłaty podatku.

Sprawdź, ile minęło od zakupu

Problemu z fiskusem nie mają ci, którzy sprzedali mieszkanie/dom po pięciu latach od nabycia (liczonych od końca roku, w którym je kupili).

Przykład 1:

Pan Kowalski sprzedał w 2023 r. mieszkanie kupione w 2017 r. Minęło pięć lat, nie musi więc składać zeznania PIT-39 i płacić podatku.

Korzystniejsze zasady rozliczenia mają sprzedawcy mieszkania/domu otrzymanego w spadku. Pięcioletni termin liczy się bowiem od końca roku, w którym nieruchomość nabył spadkodawca.

Przykład 2:

Pan Nowak w 2020 r. odziedziczył mieszkanie, które przez 12 lat należało do jego matki. Sprzedał je w listopadzie 2023 r. Nie musi składać zeznania PIT-39 i płacić podatku, mimo iż nie minęło pięć lat od nabycia spadku. Liczy się bowiem moment nabycia mieszkania przez matkę. Pięcioletni termin dawno już więc minął.

Idź do oryginalnego materiału