Sprzedaż pracownikowi firmowego samochodu – rozliczenie VAT i PIT

8 miesięcy temu

Każda firma najczęściej posiada samochód lub kilka, które wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej. W niektórych przedsiębiorstwach z uwagi na profil prowadzonej działalności gospodarczej tych samochodów może być całkiem sporo. Wcześniej czy później każdy tabor samochodowy jest wymieniany. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie jak rozliczyć w PIT i VAT sprzedaż pracownikowi firmowego samochodu.

Samochód firmowy, czyli jaki?

W prowadzonej działalności gospodarczej nie zawsze trzeba być właścicielem pojazdu, żeby można było z niego korzystać. Takim typowym przykładem jest chociażby zawarcie umowy leasingu, gdzie przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy. Dopiero po wykupie z leasingu przedsiębiorca staje się jego właścicielem i może go wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Pod pojęciem środków trwałych kryje się cały majątek firmy.

Określając samochód jako firmowy należy mieć na uwadze, iż to będzie pojazd, który znajduje się w ewidencji środków trwałych
Przed wprowadzeniem do ewidencji środek trwały musi być kompletny i zdatny do użytkowania
Przewidywany okres używania środka trwałego musi być dłuższy niż rok
Środek trwały stanowi własność lub współwłasność przedsiębiorcy i musi być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej

Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT i PIT

Każdy zakup dokonywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą pozwala przedsiębiorcy, czynnemu podatnikowi VAT, na odliczenie podatku VAT naliczonego. A jeżeli jest prowadzona PKPiR, to również zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów. Niesie to jednak swoje określone konsekwencje w momencie sprzedaży, w naszym przypadku samochodu firmowego na gruncie przepisów podatkowych zarówno w VAT, jak i w PIT.

Dostawa towarów

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie na nabywcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel

Opodatkowanie w VAT

Dostawa towarów jest opodatkowana w VAT o ile przedsiębiorcy przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia

Przychód w PIT

Przychodem w działalności gospodarcze jest również przychód z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwały

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, iż sprzedaż samochodu firmowego będzie opodatkowana zarówno w VAT, jak i w PIT. Zobaczmy, czy coś zmienia, jeżeli taki samochód kupi pracownik firmy.

Sprzedaż pracownikowi firmowego samochodu – rozliczenie VAT i PIT

Dla ustawodawcy bez znaczenia pozostaje fakt, kto będzie nabywał firmowy samochód. Może to być zarówno zupełnie nieznany podmiot, jak i pracownik firmy. Zasada opodatkowania w VAT i PIT się nie zmienia, taka sprzedaż jest opodatkowana. Jednak mogą się zrodzić pewne wątpliwości, jeżeli pracownikowi zostanie udzielony rabat. Jedna z firm zwróciła się z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w którym zadała pytanie odnośnie ustalenia podstawy opodatkowania w VAT przy sprzedaży samochodu pracownikowi i prawa do odliczenia podatku VAT od wyposażenia dodatkowego nowo zakupionego samochodu. Chodzi o interpretację nr 0112-KDIL3.4012.563.2023.4.NS z dnia 29.12.2023 r. Spółka posiada flotę samochodów służbowych, których użytkownikami są pracownicy zatrudnieni zarówno na umowę o pracę, jak i umowy cywilnoprawne. W spółce powstał regulamin użytkowania samochodów służbowych, który m.in. zakłada sprzedaż samochodu służbowego w pierwszej kolejności jego użytkownikowi. Samochód służbowy można wykupić z 20% rabatem. Przed sprzedażą nabywca często wnioskuje o zamontowanie dodatkowego wyposażenia w samochodzie, co spółka realizuje we własnym zakresie. W przedmiotowej sprawie zadane dwa pytania:

  1. Czy w podstawie do opodatkowania w VAT znajdzie się kwota pomniejszona o udzielony rabat?
  2. Czy od zakupu dodatkowego wyposażenia spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% podatku VAT?

Co do pierwszego pytania Dyrektor KIS zgodził się, iż w podstawie do opodatkowania znajdzie się kwota należna od nabywcy a więc z uwzględnieniem rabatu. Podkreślono, iż firma ma prawo do swobodnego ustalania ceny w relacjach biznesowych. Wprowadzone rozwiązanie przez spółkę jest korzystne dla obu stron transakcji, skutkuje m.in. obniżeniem kosztów eksploatacji samochodów służbowych, ponieważ są one zaopiekowane przez użytkowników, którzy w przyszłości mogą je wykupić. Co do drugiego pytania Dyrektor nie zgodził się na pełne prawo do odliczenia podatku VAT. Od samochodów służbowych spółce przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT, ponieważ są wykorzystywane w sposób mieszany. Dodatkowe wyposażenie stanowi integralną część każdego z zakupionych samochodów a więc nie ma podstaw, żeby do wyposażenia stosować inne zasady odliczania VAT. Dyrektor KIS podkreślił, iż w tej sytuacji fakt obciążania użytkowników kosztami tego ponadstandardowego wyposażenia pozostaje bez wpływu na prawo do odliczenia podatku VAT, które wynosi 50%.

Sprzedaż samochodu firmowego a ewidencja na kasie fiskalnej

Pozostaje jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia, w jaki sposób taką sprzedaż należy udokumentować? W przypadku osób fizycznych najczęściej wystawiane są paragony fiskalne na kasie fiskalnej. Jednak jeżeli firma nie posiada kasy, ponieważ nie musi, to czy z uwagi na tę okoliczność będzie musiała ją nabyć? Otóż jak się okazuje dostawa towarów zaliczanych u przedsiębiorcy do środków trwałych podlegających amortyzacji udokumentowana fakturą pozwala na skorzystanie ze zwolnienia ewidencji na kasie fiskalnej. Mowa jest o tym w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących a konkretnie w załączniku do tego dokumentu pod poz. 47.

Podsumowanie

Przepisy nie zabraniają sprzedaży pracownikowi firmowego samochodu. jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na udzielenie dodatkowego rabatu z tego tytułu, to takie poczynania również mieści się w granicach prawa. Organy podatkowe podkreślają, iż relacje biznesowe mogą być kształtowane dowolnie przez przedsiębiorcę przy założeniu, iż są spójne z prowadzoną polityką firmy. Sprzedaż majątku firmowego jest opodatkowana na takich samych zasadach, jak każda inna transakcja, musi być rozliczona zarówno po stronie PIT, jak i VAT, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Bezsporne pozostaje również ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT od wszelkiego rodzaju zakupów związanych z samochodami osobowymi, które są wykorzystywane w firmie w sposób mieszany, zawsze przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT od wszystkich wydatków.

Idź do oryginalnego materiału