Zespół pomocy publicznej OW wspierał klienta w uzyskaniu i negocjacji umowy o wsparcie dla inwestycji o wartości 500 mln zł! Udzielanie pomocy inwestycyjnej przedsiębiorstwom z sektora obronnego nie jest w Polsce standardem, więc sukces w tym zakresie cieszy jeszcze bardziej! Czego dokładnie dotyczyła sprawa?
Wsparcie dla obszaru strategicznego obronności Polski
Eksperci z OW State Aid doradzali spółce Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów w pionierskim projekcie pozyskania bezzwrotnej dotacji o wartości ponad 90 mln zł na budowę fabryki, która pozwoli uruchomić produkcję blisko 200 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm rocznie.
Inwestycja, której całkowita wartość ma przekroczyć 500 mln złotych, dotyczy obszaru strategicznego dla obronności Polski – zdolności produkcyjne w zakresie amunicji artyleryjskiej 155 mm są najważniejsze dla możliwości operacyjnych sił zbrojnych.
Co wpływa na istotność tego projektu?
Według informacji prasowych polskie zdolności produkcyjne w tym zakresie nie przekraczają aktualnie 30 tys. sztuk amunicji rocznie, a zapotrzebowanie na amunicję artyleryjską jest duże. Tylko w latach 2023-2024 w ramach programu NSPA, kraje NATO złożyły zamówienie na 220 tys. sztuk amunicji 155 mm. Przewidywane są też dalsze zamówienia w tym zakresie.
Uruchomienie produkcji amunicji w liczbie blisko 200 tys. sztuk rocznie ma więc dla naszego klienta strategiczne znaczenie, ponieważ stanowi szansę na umocnienie pozycji na europejskim rynku.
Szerszy kontekst sprawy
Grant stanowi regionalną pomoc inwestycyjną, podobnie jak zwolnienie z CIT. Pierwotnie podmioty z branży zbrojeniowej mogły korzystać z obydwu rodzajów wsparcia. Jednak począwszy od 2023 r., przepisy dotyczące zwolnień z CIT zostały zmienione. Wyłączono możliwość uzyskania tego rodzaju wsparcia na produkcję amunicji.
Z tego powodu pojawiły się także wątpliwości co do dopuszczalności udzielania pomocy w formie grantów. Argumentacja naszego zespołu OW State Aid w składzie Justyna Korycka, Jacek Łuczyński, Dominik Jędrak, doprowadziła do uzyskania pozytywnego stanowiska organu udzielającego grantu i wsparcie, o które wnioskowaliśmy w imieniu klienta, zostało przyznane. Gratulacje dla całego zespołu!
Korzystne zmiany w zwolnieniach CIT, ale… po czasie
Już po udzieleniu grantu dla naszego klienta pojawił się projekt nowelizacji w rozporządzeniu dotyczącym udzielania pomocy dla sektora zbrojeniowego w ramach PSI. Jego zapisy to powrót do punktu wyjścia – ponowne przyzwolenie na obejmowanie inwestycji w zakresie produkcji broni, amunicji i materiałów wybuchowych zwolnieniem z CIT.