Coraz więcej wiadomo o tym, jak będzie funkcjonować docelowy system CBAM, który zacznie obowiązywać od 2026 r. Jego kształt klaruje się dzięki wejściu w życie przepisów[1] dotyczących rejestru obsługującego ten system w okresie pełnego wdrożenia.
Aktualny okres przejściowy CBAM
Do końca 2025 r. trwa okres przejściowy CBAM, w trakcie którego obowiązuje kwartalna sprawozdawczość dla importerów grup produktów takich jak:
- cement;
- aluminium;
- żeliwo i stal;
- nawozy;
- energia elektryczna;
- wodór.
Podmioty importujące towary klasyfikowane do tych grup muszą składać sprawozdania zawierające informacje m.in. o emisjach wbudowanych w sprowadzane produkty, a także instalacjach oraz procesach produkcyjnych, w których wytworzono te dobra. Sprawozdania składa się za poszczególne kwartały (do IV kwartału 2025 włącznie) w rejestrze przejściowym CBAM[2].
Docelowy rejestr CBAM
W celu pełnego wdrożenia CBAM uruchomiony zostanie docelowy rejestr, na który będą składać się cztery portale przeznaczone kolejno dla:
- zgłaszających (CBAM DP);
- właściwych organów krajowych, czyli w Polsce dla KOBIZE (CBAM NCA);
- Komisji Europejskiej (CBAM COM);
- operatorów z państw trzecich (CBAM Operator).
W internetowym portalu dla zgłaszających przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na obszar celny UE wspomniane grupy towarów objętych mechanizmem CBAM, będą mogli:
- składać wnioski o przyznanie statusu tzw. upoważnionego zgłaszającego CBAM – będzie to konieczne, aby importować towary CBAM zgodnie z prawem;
- składać roczne deklaracje CBAM – do 31 maja każdego roku (będą one funkcjonować zamiast kwartalnych sprawozdań);
- uzyskiwać powiadomienia i informacje dotyczące ich obowiązków związanych z CBAM.
Rejestr będzie zawierał dane o:
- indywidualnych rachunkach CBAM, na których zapisywane będą nabywane przez importerów certyfikaty CBAM;
- deklaracjach CBAM, zawierających szczegółowe dane m.in. o emisjach wbudowanych w towary i liczbie certyfikatów CBAM przekazywanych do umorzenia (zależnej od ilości zaimportowanych towarów);
- wnioskach o przyznanie statusu upoważnionego zgłaszającego CBAM;
- rejestracji operatorów z państw trzecich – dobrowolnej, umożliwiającej łatwiejsze przekazywanie importerom danych potrzebnych do przygotowywania deklaracji;
- sprawozdaniach z weryfikacji deklaracji CBAM, przeprowadzanej przez akredytowanych weryfikatorów.
Wymiana informacji o imporcie pomiędzy organami
Wszystkie informacje przechowywane w rejestrze CBAM będą uznawane za poufne. Jednocześnie do tych danych będą mogły mieć dostęp nie tylko Komisja Europejska (jako właściciel rejestru) czy organ adekwatny (KOBIZE), ale także organy celne. Co istotne, organy te będą mieć jednocześnie dostęp do danych ze zgłoszeń celnych przywozowych.
Nasz zespół prawników i analityków zajmuje się kompleksową obsługą importerów w zakresie CBAM. Posiadamy bogate doświadczenie w przygotowywaniu i składaniu sprawozdań oraz koordynacji pozyskiwania niezbędnych do sprawozdań danych. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania lub wątpliwości związane z tym tematem.
***
[1] Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/3210 z dnia 18 grudnia 2024 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 w odniesieniu do rejestru CBAM – https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32024R3210&qid=1737735062257.