Obecnie realizowane są konsultacje prowadzone przez Ministerstwo Finansów w sprawie dostosowania ulgi na badania i rozwój do systemu GloBE, w ramach których zaprezentowano trzy warianty zmian.
Wprowadzenie na potrzeby globalnego podatku wyrównawczego podziału na kwalifikowane i niekwalifikowane zwrotne kredyty podatkowe ma istotny wpływ na zobowiązania grup kapitałowych z tytułu globalnego minimalnego podatku dochodowego, a więc i efektywność polityki podatkowej.
Nowe warianty rozliczenia ulgi B+R
– Naszym zdaniem, aby skutecznie wspierać działalność badawczo-rozwojową, system ulg B+R powinien być prosty i możliwie elastyczny, dostępny dla szerokiego grona przedsiębiorstw i zapewniać realne korzyści finansowe – nie gorsze niż istniejące w tej chwili rozwiązania podatkowe. Dlatego też, zmiany wynikające z konieczności dostosowania ulgi do systemu GloBE, nie powinny dotyczyć przedsiębiorców, którzy nie są zobowiązani do kalkulacji i zapłaty podatku wyrównawczego. Natomiast przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do obliczenia i zapłaty podatku wyrównawczego powinni mieć możliwość wyboru alternatywnego systemu skalkulowania ulgi w oparciu o najbardziej adekwatne dla nich mechanizmy. Wprowadzenie nowych wariantów rozliczenia ulgi B+R powinno zakładać, iż mechanizmy stanowiłyby alternatywę lub uzupełnienie do aktualnie obowiązującej ulgi B+R. Jednocześnie podkreślamy, iż w razie funkcjonowania dwóch mechanizmów konieczne będzie szczegółowe określenie zasad ich wyboru przez przedsiębiorców oraz określenie zasad ewentualnego przejścia z jednego rozwiązania do drugiego – mówi Anna Słomińska – Wernik, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Specyficzny status centrów badawczo – rozwojowych
Konfederacja Lewiatan uważa również za celowe uwzględnienie specyficznej sytuacji podmiotów posiadających status centrum badawczo-rozwojowego, jak również rozważenie możliwości uatrakcyjnienia tej instytucji oraz doprecyzowanie aktualnie obowiązujących regulacji dotyczących nadawania samego statusu CBR. Tak, aby instytucja ta stała się dodatkową odpowiedzią na rosnące wyzwania w zakresie innowacyjności polskiej gospodarki.
Dodatkowo w oparciu o reguły modelowe można rozważyć umożliwienie zaliczania pozostałego aktywa B+R na poczet innych zobowiązań publicznoprawnych np. ZUS, PIT, VAT jak również innych podatków czy danin publicznych, co może zdecydowanie zwiększyć atrakcyjność korzystania z ulg podatkowych w ramach systemu GloBE.
Brakuje propozycji dla firm korzystających ze zwolnień strefowych (PSI/SSE)
Pojawienie się nowej okoliczności, jaką jest podatek minimalny jest dodatkowym czynnikiem, który przedsiębiorcy będą brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o chęci skorzystania z instrumentu, jakim jest zwolnienie w ramach polskiej strefy inwestycji. Jednocześnie należy zauważyć, iż zaprojektowane nowe warunki nie obowiązywały w momencie dokonywania inwestycji. Podatnicy nie mieli wiedzy oraz nie podejmowali decyzji w zakresie realizacji inwestycji z uwzględnieniem przyszłych konsekwencji wynikających z pojawienia się przepisów wprowadzających globalny podatek minimalny. Ponadto, w momencie uzyskiwania decyzji o wsparciu bądź zezwolenia, warunki korzystania z instrumentu wsparcia były ustalane na określony czas konsumpcji zwolnienia podatkowego z uwzględnieniem wysokości nakładów i dochodowości przedsięwzięcia.
– Apelujemy o zintensyfikowanie prac i konsultacji pod kątem obowiązujących
ulg w polskiej strefie inwestycyjnej czy w specjalnych strefach inwestycyjnych, w celu zachowania oraz wzmocnienia pozycji Polski jako atrakcyjnego państwa do lokowania inwestycji – dodaje Anna Słomińska – Wernik.
Konfederacja Lewiatan