Tak będzie wyglądać Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego

8 godzin temu

Politechnika Morska w Szczecinie realizuje przełomowe inwestycje, które mają zmienić oblicze kształcenia przyszłych specjalistów branży morskiej. W rozmowie dla podcastu „Polska Morska” Rektor uczelni, dr hab. inż. kpt. ż.w. prof PM Wojciech Ślączka, opowiedział o kluczowych projektach, które są w tej chwili w fazie realizacji.

Nowoczesny budynek Wydziału Mechatroniki i Elektroniki, Akademickie Centrum Symulatorów oraz Polski Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego – to inwestycje, które podniosą standard kształcenia i badań naukowych Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Poniżej odsłuch całej rozmowy. Możesz także kontynuować czytanie treści tego artykułu.

Akademickie Centrum Symulatorów – statek na lądzie

Na zapleczu uczelni, w pobliżu Wałów Chrobrego, powstaje nowoczesne Akademickie Centrum Symulatorów, które pozwoli na stworzenie kompleksowego, wirtualnego statku.

– Będzie to symulacja statku, gdzie na górze znajdzie się mostek, a na dole siłownia. Studenci będą mogli uczyć się w środowisku odzwierciedlającym rzeczywistość, co zapewni pełną synergię zawodową – wyjaśnia Rektor Ślączka.

Ten przełomowy projekt umożliwi studentom z różnych wydziałów pracę w symulatorach najnowszej generacji, zgodnych z aktualnymi standardami techniki i technologii. Dodatkowo centrum pozwoli na bardziej komplementarne podejście do procesu dydaktycznego, co znacząco zwiększy efektywność nauki.

Nowoczesne laboratoria na Wydziale Mechatroniki i Elektroniki

Drugi projekt to nowy budynek dla Wydziału Mechatroniki i Elektroniki, który powstaje przy ul. Willowej w Szczecinie. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby związane z liczbą studentów oraz wymagania dotyczące nowoczesnych laboratoriów.

– To laboratoria dedykowane kształceniu specjalistów w nowych technologiach. Od marca rozpoczniemy wyposażanie ich w sprzęt, a we wrześniu budynek będzie gotowy do użytku – zapowiedział Rektor.

Nowe przestrzenie dydaktyczne pozwolą na wprowadzenie innowacyjnych programów nauczania i jeszcze lepsze przygotowanie studentów do pracy w dynamicznie zmieniającej się branży morskiej.

Polski Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego – perła w koronie

To inwestycja, która stanie się jednym z najważniejszych ośrodków dydaktycznych tego typu w Europie. Ukończenie budowy planowane jest na 2026 rok, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ea otwarcie dla studentów ma nastąpić w 2027 roku.

– To wieloletni program inwestycyjny, który będzie służył wszystkim studentom chcącym pracować w zawodach związanych z morzem. Centrum umożliwi szkolenia z ratownictwa morskiego i mienia, co jest obowiązkowe dla wszystkich zawodu morskiego, niezależnie od stopnia – podkreśla Rektor Ślączka.

Nowy ośrodek nie tylko będzie miejscem zaawansowanych szkoleń, ale także pozwoli na prowadzenie badań naukowych w dziedzinie ratownictwa morskiego. Rektor zaznacza, iż poprawią się zarówno warunki dydaktyczne, jak i socjalne dla studentów.

Inwestycje dla przyszłości branży morskiej

Realizacja tych trzech projektów to krok milowy w rozwoju Politechniki Morskiej. Uczelnia konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę i nowoczesne technologie, które zapewnią studentom dostęp do najlepszych warunków nauki i praktyki.

Idź do oryginalnego materiału