Tak najszybciej dostaniesz zwrot podatku. Urzędnicy zdradzili bajecznie prosty "trik"

3 godzin temu
Wiele osób zastanawia się, jak najszybciej dostać zwrot nadpłaconego podatku. Okazuje się, iż rozwiązanie jest niezwykle proste. W systemach ministerstwa finansów działa usługa "Auto Zwrot". To po prostu automat, który sam zleca przelew dla podatnika, jeżeli tylko spełni on dwa warunki.


Dzięki systemowi "Auto Zwrot" zwroty nadpłat podatku są automatycznie przelewane na konto podatnika. Chodzi o osoby, które rozliczają PIT-37. Aby załapać się na tę usługę, trzeba po pierwsze rozliczyć się poprzez system podatkowy MF, po drugie zaś kwota zwrotu nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych. Większe przelewy wymagają innego rodzaju akceptacji.

Przypomnijmy: rozliczenie PIT-a dzięki systemu Ministerstwa Finansów jest niezwykle łatwe, wymaga jedynie posiadania tzw. profilu zaufanego lub innego sposobu bezpiecznej autoryzacji (np. poprzez systemy internetowe wielu banków). Na stronie MF czeka na nas wstępnie wypełnione zeznanie. Należy je sprawdzić, zaakceptować i po prostu czekać na przelew. Pieniądze z nadpłaty podatku trafią na nasze konto w ciągu kilku dni.

Polacy coraz chętniej rozliczają się przez internet


– Usługa Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym pozwala w bardzo prosty sposób rozliczyć się z podatku i gwałtownie otrzymać zwrot nadpłaty. Coraz więcej podatników decyduje się na tę formę rozliczenia PIT. W pierwszych dziewięciu dniach tegorocznej akcji PIT wpłynęło ponad 2 mln deklaracji w usłudze Twój e-PIT – powiedziała zastępca szefa KAS Małgorzata Krok.

– Zachęcam też do aktywowania usługi e-Korespondencji przy okazji logowania do e-Urzędu Skarbowego w związku z rozliczeniem podatku. Osoby, które wybrały elektroniczny kanał komunikacji z naszą administracją, większość spraw podatkowych mogą załatwić gwałtownie i wygodnie, bez konieczności przychodzenia do urzędu skarbowego. Mogą na przykład bezpłatnie, w zaledwie kilka sekund, uzyskać zaświadczenie o dochodach, czy o braku zaległości – dodaje wiceminister Krok.

Podatnicy korzystający z usługi złożyli już ponad 2 mln formularzy PIT za 2024 rok, w tym:


1 mln 962 tys. deklaracji PIT-37


95 tys. deklaracji PIT-28


68 tys. deklaracji PIT-38


39 tys. deklaracji PIT-36


1,5 tys. deklaracji PIT 36L


3,4 tys. oświadczeń PIT-OP


2,4 tys. deklaracji PIT-DZ



Twój e-PIT tylko w e-Urzędzie Skarbowym


Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), w aplikacji mobilnej lub na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się poprzez platformę login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

Podatnicy, którzy zalogują się do e-Urzędu Skarbowego dzięki form dostępnych w ramach login.gov.pl mogą korzystać nie tylko z usługi Twój e-PIT ale także ze wszystkich pozostałych e-usług oferowanych przez Krajową Administrację Skarbową w e-US.

Mogą m.in. sprawdzić swoje dotychczasowe rozliczenia z urzędem, zweryfikować status zwrotu podatku lub zapłacić podatek online przelewem lub z użyciem płatności BLIK. Mogą też korzystać z usługi Rozliczenia, która ułatwia przedsiębiorcom prawidłowe wypełnienie PIT-36, czy weryfikacji statusu zwrotu podatku.

Do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi.

Aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy


W tym roku usługa Twój e-PIT jest dostępna również z poziomu aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy. Oznacza to łatwy dostęp po uwierzytelnieniu się PIN-em lub przy użyciu logowania biometrycznego. Użytkownicy aplikacji nie muszą każdorazowo uwierzytelniać się z poziomu platformy login.gov.pl, by korzystać z usługi Twój e-PIT.

e-Korespondencja w e-Urzędzie Skarbowym


Dzięki e-Korespondencji podatnicy mają możliwość odbierania i wysyłania dokumentów ze swojego konta w e-Urzędzie Skarbowym. Funkcjonalność ta pozwala załatwić większość spraw podatkowych w szybki i prosty sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Usługę można aktywować np. przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem PIT.

Z e-Urzędu Skarbowego korzysta w tej chwili niemal 17 mln użytkowników. Prawie 2,3 mln z nich już wyraziło zgodę na e-Korespondencję z administracją skarbową.

Idź do oryginalnego materiału