Termin zwrotu nadpłaty podatku w wyniku złożonej deklaracji

2 lat temu

Metody rozliczenia się z Urzędem Skarbowym

Jak co roku, podatnicy skorzystać z dwóch możliwych metod rozliczenia się z urzędem skarbowym:

  • Tradycyjnie – w formie papierowej przez złożenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem operatora pocztowego bądź osobiste przekazanie zeznania do biura podawczego adekwatnego urzędu skarbowego;
  • W formie elektronicznej – jest to możliwe przy wykorzystaniu rządowej witryny do rozliczeń zeznań rocznych PIT bądź alternatywnych – prywatnych – aplikacji umożliwiających sporządzenie deklaracji podatkowej i wyekspediowanie jej do weryfikacji przez organ podatkowy.


Na równi z wypełnieniem obowiązku złożenia zeznania rocznego nie należy rozumieć innych metod przedłożenia swojego rozliczenia np. poprzez nadesłanie skanu deklaracji na adres skrzynki pocztowej e-mail adekwatnego urzędu skarbowego.

W jakim terminie zwrot podatku?

Z każdym rokiem przybywa osób, które decydują się na sporządzenie i przesłanie deklaracji podatkowej z wykorzystaniem elektronicznej drogi komunikacji z urzędem skarbowym. Nie oznacza to jednak, iż brakuje podatników, którzy pozostali przy tradycyjnej formie rozliczeń z fiskusem. Niestety, aktualna organizacja pracy Krajowej Administracji Skarbowej jest ukierunkowana w celu rozwoju cyfryzacji swoich usług nie aktualizując swojej oferty względem osób, które pozostały przy papierowej metodzie wypełniania deklaracji. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami jak np. utrudnienia i wzmożony ruch w placówkach pocztowych przyjmujących nasze zeznania roczne.

Zgodnie z Prawem pocztowym wyłącznie nadanie przesyłki poleconej za pośrednictwem Poczty Polskiej do ostatniego dnia na złożenie deklaracji podatkowej gwarantuje dochowanie terminu na dokonanie tej czynności. Oznacza to, iż w przypadku, gdy korespondencję z naszym zeznaniem rocznym nadamy za pośrednictwem prywatnego przedsiębiorstwa kurierskiego bądź innego niż Poczta Polska operatora pocztowego będziemy musieli uwzględnić termin dostarczania naszej przesyłki. W takiej sytuacji bez znaczenia pozostaje termin nadania PIT w formie listownej, ale termin jego doręczenia do adekwatnego urzędu skarbowego.

Ponadto wskazania wymaga, iż od wybranego przez nas sposobu sporządzenia i doręczenia deklaracji podatkowej, zależy szybkość zwrotu nadpłaty podatku z niej wynikająca. W takim przypadku jednak termin do zwrotu nadpłaconego przez nas podatku wydłuża się z 45 dni do trzech miesięcy od daty nadania/doręczenia. Ustawodawca postanowił „wynagrodzić” podatników składających deklaracje podatkowe w formie elektronicznej skracając termin zwrotu podatku aż o połowę.

Termin trzymiesięczny ma zastosowanie również w przypadku zeznań rocznych składanych bezpośrednio w urzędzie skarbowym do biura podawczego. Krajowa Administracja Skarbowa również w inny sposób gratyfikuje osoby rozliczające się elektronicznie.

Auto-zwrot

Ministerstwo Finansów z każdym rokiem intensyfikuje działania zmierzające do zachęcenia obywateli do korzystania z elektronicznych metod komunikacji z organami administracji skarbowej. Przejaw rosnącej tendencji w tym zakresie, można dostrzec choćby w rosnącej roli e-Urzędu Skarbowego czy Krajowego Systemu e-Faktur, który ma się stać obligatoryjną metodą fakturowania transakcji gospodarczych. Również w przypadku rozliczania zeznań rocznych, Ministerstwo Finansów postanowiło rozwijać atrakcyjność korzystania z elektronicznych metod ich składania.

Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia automatyczne zwroty nadpłaty podatku dla dużej grupy podatników. Dotyczy to osób oczekujących na rozliczenie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym VAT oraz podatników PIT-37, o ile wartość ich nadpłaty nie przekroczy kwoty 5 000 zł. Auto-zwrot, którego dokonuje Krajowa Administracja Skarbowa jest realizowana w ciągu 5 dni, gdy zaistnieją powyższe przesłanki. Następuje to niezależnie od tego, czy podatnik skorzystał z rządowej platformy Twój e-PIT czy innego elektronicznego systemu rozliczenia zeznania rocznego, jak np. PITax.pl – Łatwe podatki.

Idź do oryginalnego materiału