Testament napisany przez oboje małżonków?

blog-spadkowy.pl 4 miesięcy temu

Dziś krótki wpis – krótkie pytanie i krótka odpowiedź. Pisałam kiedyś, iż przepisy prawa spadkowego nie przewidują testamentów wspólnych. Wiele osób jednak pytało, czy małżonkowie mogą napisać jeden wspólny testament? Skoro jest coś takiego, jak wspólność ustawowa, to czy małżonkowie mogą napisać razem jeden testament? Może i miałoby to sens, ale…

odpowiem od razu, aby nie trzymać Cię w niepewności:

Nie – choćby w przypadku małżonków przepisy nie przewidują napisanie jednego testamentu.

Nie ma to związku z ustrojem majątkowym: niezależnie od tego, czy macie ustrój wspólności ustawowej, czy też od samego początku małżeństwa jest ustrój rozdzielności majątkowej.

Przepisy prawa spadkowego nie przewidują testamentów wspólnych, choćby gdy chodzi o małżonków. I takie rozwiązanie ma pewien sens.

Tak więc:

Każdy z małżonków powinien napisać swój osobny testament.

Testament wzajemny małżonków

a to już zupełnie coś innego. To jest możliwe i co więcej: całkiem często proponuję takie rozwiązanie.

W tej sytuacji chodzi o to, iż każdy z małżonków pisze swój własny testament i w jego treści powołuje jako spadkobiercę drugiego małżonka.

Może być to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji gdy np. małżonkowie mają małe dziecko. Gdyby nie było testamentu: do dziedziczenia dochodzi żyjący małżonek i dziecko.

Tyle iż gdy małoletnie dziecko staje się współwłaścicielem nieruchomości, to sprzedaż tej nieruchomości bez zgody sądu niestety nie będzie możliwa.

A wyrażenie zgody przez sąd nie zawsze jest sprawą oczywistą, a już na pewno cała procedura może trochę potrwać. W sytuacji gdy np. nieruchomość obciążona jest kredytem i żyjący małżonek nie ma możliwości, aby ten kredyt dalej samodzielnie spłacać – sytuacja robi się naprawdę trudna.

Sytuacji, w których warto rozważyć testamenty wzajemne jest więcej.

Może tak być, iż małżeństwo w ogóle nie ma dzieci. Widziałeś, iż w małżeństwach bezdzietnych małżonek nie jest jedynym spadkobiercą?

Tak więc gdy małżonkowie budują wspólny majątek przez wiele lat, a potem jedna z osób umiera: żyjący małżonek zostaje postawiony w trudnej sytuacji.

Inną jeszcze sytuacją może być sytuacja kiedy każdy z małżonków ma dorosłe dzieci z innych związków.

Wtedy takie testamenty mogą być elementem świadomego rozporządzenia swoim majątkiem.

I jeżeli zapytasz, czy te dzieci z innych związków mają być pozbawione majątku po rodzicu, to odpowiedź brzmi nie.

Prawo spadkowe i cywilne przewidują różne możliwości – np. umowę darowizny, a i w treści testamentu można zawrzeć wiele postanowień – choćby zastosować zapis windykacyjny.

Pamiętaj: jeżeli nie ma testamentu : dziedziczenie następuje według zasad opisanych w kodeksie cywilnym.

I tak, testament można w razie potrzeby zmienić lub odwołać – i nie trzeba o tym nikogo informować.

Potrzebujesz pomocy jeżeli chodzi o napisanie testamentu? Skontaktuj się ze mną!

Idź do oryginalnego materiału