Dwanaście państw Unii Europejskiej, w tym Polska, wystąpiło z wspólnym apelem o kontynuację Funduszu Modernizacyjnego także po 2030 roku. Sygnatariusze listu chcą również zwiększenia środków przeznaczanych w ramach tego mechanizmu, który wspiera inwestycje w modernizację i transformację sektora energetycznego.