Tak przewiduje najnowsza wersja projektu zmiany ustawy – Prawo budowlane, która dotyczy m.in. budowy domów do 70 mkw. Eksperci podkreślają nowe wymogi w tym zakresie.
– Brak dołączenia przez inwestora choćby jednego wymaganego dokumentu do organu administracji architektoniczno-budowlanej spowoduje, iż nie będą stosowane przepisy dotyczące uproszczonego zgłoszenia – wskazuje Piotr Jarzyński, prawnik z Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy.
Uproszczone zasady nie będą także obowiązywały, jeżeli na podstawie przedłożonej dokumentacji organ ustali, iż planowany obiekt nie spełnia wszystkich wymagań ustawowych. Na taką weryfikację i podjęcie decyzji będzie miał trzy dni robocze od doręczenia zgłoszenia. Potem straci uprawnienie do żądania uzupełnienia zgłoszenia oraz do wniesienia sprzeciwu od zgłoszenia, czyli inwestor będzie mógł przystąpić do budowy (po zawiadomieniu organu o terminie rozpoczęcia robót).
Piotr Jarzyński zwraca uwagę, iż bardzo krótki termin trzech dni może być nierealny. Poza tym problemy wywoła zmieniany przepis art. 30 ust. 5ja pkt 2. Nie doprecyzowano bowiem, w jaki sposób organ ma ustalać, iż budynek spełnia wszystkie przesłanki domu do 70 mkw. wykonywanego na podstawie uproszczonego zgłoszenia, jak ma rozstrzygać wątpliwości w tym zakresie i na podstawie jakich dowodów.
Projekt przewiduje też, iż zgłoszenia będzie wymagała budowa wolno stojących przydomowych schronów i ukryć doraźnych wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania, o powierzchni użytkowej do 35 mkw., przeznaczonych do ochrony użytkowników domu jednorodzinnego.
– Bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia będzie można przebudować takie obiekty, ale z wyłączeniem przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych (tu wymagane będzie zgłoszenie) – tłumaczy Piotr Jarzyński. Pozwolenia będą zawsze potrzebne, o ile przebudowa będzie prowadziła do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektów poza działkę lub działki, na których są one usytuowane. Co ważne, nowy przepis dotyczy jedynie przebudowy schronów na podstawie wcześniejszego zgłoszenia, a nie np. garaży podziemnych czy piwnic, które mogą spełniać rolę schronów.
– Wprowadzenie ułatwień jest uzasadniane tym, iż w Polsce wciąż brakuje wystarczającej liczby schronów – wskazuje Aldona Górska, radca prawny z kancelarii SMM Legal Maciak Mataczyński Czech. W przepisach brakuje jednak doprecyzowania kryterium „przeznaczenia do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego”, co może budzić wątpliwości co do wymogów, jakie będą musiały spełniać takie obiekty.
W aktualnym projekcie zrezygnowano z pierwotnego pomysłu wprowadzenia do prawa budowlanego definicji przydomowych schronów i ukryć doraźnych. – Przed wejściem w życie nowelizacji takie definicje powinny jednak pojawić się w innym akcie prawnym. Ważne, aby były precyzyjne i nie prowadziły do nadużyć polegających np. na budowie podziemnych domów – zauważa ekspert.
Projekt doprecyzowuje też ułatwienia w budowie tarasów, basenów i oczek wodnych.
Etap legislacyjny: przed przyjęciem przez rząd