Ty dostajesz przelew od rodziców, a urząd skarbowy się cieszy. Jeden błąd i zapłacisz podatek

2 dni temu
Zdjęcie: Do jakiej kwoty można zrobić przelew rodzinie? Ile pieniędzy można dać dziecku bez podatku? Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Wyborcza.pl


Czy za przelew od rodziców trzeba zapłacić podatek? Choć wiele osób słusznie podejrzewa, iż darowizna od najbliższej rodziny traktowana jest inaczej, urząd skarbowy może zwrócić uwagę na przelewy. To będzie skutkować koniecznością zapłaty podatku. Wszystko zależy od dwóch czynników.
Rodzice starają się wspierać finansowo dorosłe dzieci nie tylko wtedy, gdy te studiują lub stawiają pierwsze kroki na drodze zawodowej. Także w późniejszych latach wielu z nich pomaga. Czasem to sporadycznie wręczane niewielkie kwoty, czasem spory przelew. I właśnie tu przychodzi fiskus.
REKLAMA


Zobacz wideo Polacy o paleniu na balkonie. "Wszystkie smrody lecą do mieszkania"


Czy przelew na konto od rodziców będzie opodatkowany? Prawnik tłumaczy
Czy za przelew od rodziców można zapłacić podatek? Okazuje się, iż tak, choć sprawa jest bardziej skomplikowana. Wytłumaczył to prawnik Dariusz, który na TikToku prowadzi profil @prawnicza.para. Na początek podkreślił, iż finansowe wsparcie rodzica, jeżeli nie masz ukończonych 25 lat i nie jesteś osobą samodzielną finansowo, jest zwolnione z podatku. - Ale o ile ukończyłeś 25 lat, dochód taki może podlegać opodatkowaniu. o ile zatem chcesz mieć pewność, iż wsparcie rodziców nie będzie objęte podatkiem, możesz zadbać o to, by na przykład z tytułu przelewu jednoznacznie wynikało, iż jest to darowizna - wyjaśnia.


Do jakiej kwoty można zrobić przelew rodzinie? Uważaj na limity
Zgodnie z prawem darowizny od najbliższej rodziny, w tym rodziców, dziadków, małżonków, rodzeństwo i wujków, są zwolnione z podatku. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze, jej wartość nie może przekroczyć limitu wynoszącego w zależności od grupy podatkowej:


36 120 złotych - I grupa podatkowa, czyli małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie.
27 090 złotych - II grupa podatkowa, czyli zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata), rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków i innych zstępnych.
5733 złotych - III grupa podatkowa, czyli pozostali nabywcy.


Drugim warunkiem jest dopilnowanie, by całość darowizn od jednej osoby nie przekroczyła limitu zarówno w tym roku, jak i w okresie pięciu lat poprzedzających ten rok. jeżeli wartość darowizny nie jest wyższa niż wymienione wyżej kwoty, nie zapłacisz podatku, nie musisz też zgłaszać jej nabycia do urzędu skarbowego. W tytule przelewu musi jednak znaleźć się informacja, iż to darowizna.


jeżeli wysokość otrzymanej od członka najbliższej rodziny, tj. małżonka, dzieci i wnuków, rodziców i dziadków, a także rodzeństwa, pasierba, ojczyma i macochy, darowizny przekracza wskazany powyżej limit, trzeba ją zgłosić w urzędzie skarbowym. Dotyczy to nie tylko przelewów, ale także przekazania samochodu, mieszkania lub działki. Wciąż nie zapłacisz podatku, pod warunkiem iż w ciągu 6 miesięcy od otrzymania pieniędzy złożysz druk SD-Z2. Druk ten warto złożyć także wtedy, gdy darowizna jest wysoka, ale przez cały czas mieszcząca się w limicie.
Idź do oryginalnego materiału