Dożycie stu lat nie zdarza się często, a niemal każdy stulatek przypisuje swoją długowieczność nieco innym czynnikom. Pewne jest jednak to, iż tak sędziwy wiek powinien zostać wyróżniony. W Polsce takim seniorom przysługuje świadczenie honorowe. To właśnie ten dodatek zmienił się od tego roku z dużą korzyścią na rzecz świadczeniobiorców.
REKLAMA
Zobacz wideo Artur Rutkowski: Żyjemy coraz dłużej, ale pracujemy dość krótko. Pieniędzy musi starczyć na długą starość
Ile trzeba mieć lat, żeby pobierać z ZUS-u świadczenie honorowe? Wyjątkowa emerytura na nowych zasadach
Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby uzyskać świadczenie honorowe, należy:
ukończyć 100 lat,
mieć polskie obywatelstwo,
w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc urodzin mieć prawo do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym, np. emerytury, renty.
Portal Infor przypomina z kolei, iż 1 stycznia 2025 roku weszła w życie ustawa z dnia 18 października 2024 roku o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Od tego dnia także świadczenie to wynosi 6246,13 złotych miesięcznie, a kwota ta będzie co roku waloryzowana w marcu. Przed wspomnianą ustawą dodatek był przyznawany w stałej wysokości, która odpowiadała wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia przez daną osobę 100 lat, a w kolejnych latach pozostawała niezmienna. Teraz nową kwotę dostają wszyscy upoważnieni.
Zobacz też: Większa wypłata dla tej grupy emerytów. Świadczenie wzrosło o ponad 760 zł
Co ważne, świadczenie honorowe nie zależy od wysokości naszej emerytury podstawowej. Decyzję o jego przyznaniu wydaje adekwatny organ emerytalny lub rentowy. o ile świadczenie emerytalno-rentowe wypłacają dwa różne organy, to świadczenie honorowe przyzna i będzie wypłacał ZUS. W większości przypadków jest przyznawane z urzędu i nie wymaga składania dodatkowych wniosków. Wyjątek stanowią osoby, które w trakcie życia nie zyskały w ogóle prawa do emerytury.
Świadczenie dla 100-latków czasami wymaga złożenia wniosku. Te osoby muszą podjąć dodatkowe kroki
ZUS podkreśla, iż świadczenie honorowe może przysługiwać również stulatkom bez prawa do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym. Niemniej wówczas pod uwagę brane są dodatkowe warunki. Poza spełnieniem kryterium wieku senior musi:
mieć obywatelstwo polskie,
mieć w przeszłości ośrodek interesów życiowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 10 lat w okresie po ukończeniu 16. roku życia.
W takich przypadkach należy złożyć wniosek o świadczenie honorowe (ESH), który jest dostępny online oraz we wszystkich placówkach urzędu. ZUS przekazał portalowi Infor, iż w tej chwili świadczenie honorowe pobiera ponad 3,5 tysiąca osób w Polsce. "Fakt" wyliczył natomiast, iż przy prognozowanym na ten rok wskaźniku waloryzacji omawiany dodatek wzrośnie do kwoty 6589,67 złotych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.