Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził[1], iż oznaczenie w tytule przelewu zaliczki rodzaju podatku, na poczet którego jest ona wpłacana (a dokładnie nazwy konkretnego formularza), stanowi skuteczne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania.
Czego dotyczył wyrok?
Sprawa, w której orzekł NSA, dotyczyła podatnika, który – opłacając zaliczki na podatek – deklarował w tytule przelewu, iż dokonuje ich na podatek liniowy, np.: „zaliczka na podatek PIT-36L”. Jednocześnie podatnik nie złożył do urzędu skarbowego w ustawowym terminie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.
Zarówno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, jak i później Wojewódzki Sąd Administracyjny, byli zdania, iż sama deklaracja w tytule przelewu nie jest wystarczająca do zmiany formy opodatkowania. Niezbędne jest więc złożenie stosownego oświadczenia do urzędu skarbowego. Odmiennego zdania był NSA, który stwierdził, iż wskazanie przez podatnika nazwy podatku w tytule przelewu, dokonanego w ustawowym terminie, jest skutecznym złożeniem oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.
Dla przypomnienia – co do zasady wyboru skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można dokonać do 20 lutego danego roku lub do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu w roku podatkowym).
Znaczenie wyroku NSA dla podatników
Wyrok NSA stanowi pozytywny krok przede wszystkim w kierunku odformalizowania procesu zmiany formy opodatkowania działalności gospodarczej.
Ponadto jest szansą dla tych podatników, którzy z różnych względów nie złożyli do urzędów skarbowych pisemnych deklaracji o zmianie zasad opodatkowania, a jednocześnie opłacili zaliczkę na wybrany podatek ze wskazaniem adekwatnego podatku (np. PIT-36L lub PIT-28).
W praktyce spotkaliśmy się z sytuacjami, w których podatnik złożył zeznanie roczne adekwatne dla opłacanych zaliczek, po czym urząd zwracał się o korektę zeznania stwierdzając, iż forma opodatkowania nie została skutecznie wybrana lub zmieniona. Zatem przychody należało opodatkować podatkiem takim jak w roku poprzednim lub skalą podatkową (w przypadku osób rozpoczynających działalność), co najczęściej oznaczało konieczność dopłaty podatku.
Na gruncie tego wyroku należałoby jednak uznać, iż podatnicy, u których wystąpiła analogiczna sytuacja, skutecznie powiadomili o zmianie formy opodatkowania – wskazując rodzaj podatku w tytule przelewu zaliczki – i tym samym mogli opodatkować przychody z działalności zgodnie z opłacaną formą zaliczek. To natomiast otwierałoby drogę do ponownej korekty zeznania rocznego oraz odzyskania nadpłaconego podatku.
Pełną treść wyroku NSA można znaleźć TUTAJ.
Jeśli opisany wyrok NSA dotyczy prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem. Możemy zapewnić wsparcie w procesie korekt, wyjaśnień z urzędem skarbowym i uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku.
[1] Wyrok z 22 lutego 2024 r. sygn. akt II FSK 710/21