Uchwała na adaptacje poddasza, a zgoda gminy.

3 miesięcy temu
Czy wiesz, iż uchwała na adaptację poddasza może być podjęta bez zgody gminy?

Po złożeniu wniosku o adaptacje poddasza zostaje sporządzona uchwała, która następnie jest poddana pod głosowanie. Uchwała jest przegłosowana jeżeli osiągniemy powyżej 50% głosów we wspólnotach mieszkaniowych. W spółdzielniach sytuacja wygląda inaczej.

Bardzo często również gmina ma udziały w danym budynku. Wielkość udziałów gminy jest zależna od ilości lokali komunalnych, które w nim posiada. jeżeli gmina ma udziały większe niż 500/1000 to od decyzji gminy zależy to czy uchwała zostanie podjęta. jeżeli ma poniżej 500/1000 to mamy bardzo ciekawą sytuację...

Gmina zawsze przy sprzedaży poddasza chce, aby było to dokonane w kwocie rynkowej, bądź wyższej niż rynkowa. Przy złożeniu wniosku o adaptację poddasza gmina wymaga złożenia operatu szacunkowego wykonanego przez rzeczoznawcę. Umożliwia to potwierdzenie, iż kwota, która jest proponowana przez inwestora jest rynkowa. jeżeli jednak gmina ma mniejszość udziałów w budynku to od decyzji prywatnych właścicieli mieszkań zależy czy uchwała zostanie podjęta. Tym sposobem możemy wykupić poddasze poniżej wartości rynkowej.

Case Study

Sytuacja, którą sam przeżyłem. Wartość poddasza, które wykupywałem w tamtym czasie w Szczecinie opiewało na poziomie 1200-1300 złotych za metr kwadratowy. Dzięki dobrym relacjom z mieszkańcami i dzięki temu, iż miasto miało mniejsze udziały w tym budynku udało się je wykupić za 700 złotych za metr kwadratowy. Uchwała została podjęta pomimo, tego iż miasto nie wyraziło zgody.

Stopa zwrotu

Adaptacje poddaszy to część rynku nieruchomości, która umożliwia wykorzystanie swojej kreatywności do tego, aby generować horrendalnie wysokie stopy zwrotu na poziomie 20-30% w skali roku. W powyższym przykładzie udało się osiągnąć stopę zwrotu na poziomie 24,42% ROI. Oczywiście nie wliczając w to aprecjacji ceny nieruchomości w czasie oraz etapowego zwiększania czynszu najmu. Adaptacje są często wymagające, zajmują sporo czasu i zaangażowania, ale finalnie możemy cieszyć się wynikiem nieosiągalnym dla klasycznego inwestowania w najem nieruchomości.

Autor: Jarosław Szymański, Adaptuj Poddasze

Idź do oryginalnego materiału