Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia z niedowierzaniem przyjęło informacje medialne dotyczące ostatniej działalności Zastępcy Prokuratora Generalnego – prokuratora Michała Ostrowskiego, a w szczególności jego decyzji o przyjęciu do prowadzenia nierejestrowanego zawiadomienia oraz wszczęciu postępowania w sprawie tzw. „zamachu stanu”.
Bez odnoszenia się do kwestii merytorycznych podstaw takiego działania, wskazujemy iż stanowi ono poważne zagrożenie dla praworządności oraz przykład instrumentalnego wykorzystywania zajmowanego w organach Prokuratury stanowiska do celów politycznych.
Prowadzenie „prywatnego śledztwa własnego” w oparciu o prywatną korespondencję prokuratora nie tylko podważa zaufanie do instytucji, ale stanowi również wyraz kierowania się w pracy innymi motywacjami niż realizacja ustawowych celów Prokuratury. Naraża także Prokuraturę na zarzut podporządkowywania się interesom politycznym z pominięciem obowiązku ochrony praworządności i interesu publicznego. Działania te są szczególnie niebezpieczne, ponieważ samowolne prowadzenie postępowań w sprawach o tzw. „politycznym charakterze” może przyczyniać się do eskalacji napięć społecznych i pogłębiania podziałów w społeczeństwie.
Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia od lat wskazywało na zagrożenia wynikające z działalności tych prokuratorów, którzy pracy zawodowej nadużywają swojej pozycji i są motywowani pozamerytorycznymi względami na osiągnięcie osobistych korzyści. Niestety, nasze ostrzeżenia pozostawały bez reakcji, co finalnie doprowadziło do obecnej sytuacji. Pasywność organów dyscyplinarnych, brak realnych działań ze strony rzeczników dyscyplinarnych oraz nieskuteczność sądów dyscyplinarnych, które dały się odczuć przez ostatni rok, sprawiają, iż Prokuratura stała się instytucją, w której nie są chronione podstawowe dobra prawne Prokuratury, to jest: honor i godność zawodu prokuratora. W takiej sytuacji nie można w tej chwili spodziewać się odzyskania przez Prokuraturę społecznego zaufania w tak trudnym okresie odbudowy instytucji zrujnowanej w latach 2016-2023. W zamian, pojawia się chaos i poczucie beznadziei, które zastępują profesjonalizm i odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków.
Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia od wielu lat postuluje fundamentalną zmianę ustroju regulującego Prokuraturę Rzeczypospolitej Polskiej, której aksjologicznymi podstawami funkcjonowania powinny być: niezależność, odpowiedzialność, transparentność i wrażliwość społeczna. Przez pryzmat tych wartości należy również postrzegać zmieniającą się od roku Prokuraturę, która mimo, iż funkcjonuje w oparciu o przepisy (nadal) „betonujące” niektóre organy Prokuratury, powinna bardziej dynamicznie zmieniać się od wewnątrz. Stąd uzasadnione są pytania o brak skutecznej reakcji dyscyplinarnej na wcześniejsze zachowania Zastępcy Prokuratora Generalnego Michała Ostrowskiego. Niezrozumiały jest również brak rozliczeń tych prokuratorów, którzy w przeszłości w pracy zawodowej nadużywali swojej pozycji, a byli ujmowani w raportach Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia wzywa do podjęcia skutecznych działań mających na celu ochronę godności i honoru zawodu prokuratora poprzez pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy dziś i przez lata wykorzystywali swoje stanowiska w celach politycznych i osobistych.
Zarząd
Stowarzyszenia Prokuratorów
Lex Super Omnia