Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na apel Rzeczniczki Praw Dziecka o uwzględnienie w podstawie programowej nowego przedmiotu szkolnego (edukacja zdrowotna) elementów dotyczących negatywnych skutków spożywania alkoholu w ciąży.
Mając na uwadze, iż zjawisko występowania schorzeń z grupy FASD w naszym kraju jest powszechne, Monika Horna-Cieślak zaapelowała 17 lipca do Barbary Nowackiej, Ministry Edukacji, o uwzględnienie w podstawie programowej nowego przedmiotu szkolnego (edukacja zdrowotna) elementów dotyczących negatywnych skutków spożywania używek w okresie ciąży.
– Liczne prozdrowotne akcje edukacyjne oraz kampanie społeczne poświęcone szkodliwemu wpływowi alkoholu na prawidłowy rozwój dziecka nie przyniosły dotychczas zadowalających efektów – napisała Rzeczniczka Praw Dziecka w piśmie do MEN. – Świadomość szkód, jakie w rozwoju płodu może wywołać spożywany przez ciężarną alkohol, jest przez cały czas daleka od oczekiwanej – dodała.
– Treści dotyczące wyjaśnienia wpływu alkoholu na rozwój zarodka i płodu są obecne w obowiązującej podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie biologii w szkole podstawowej – czytamy teraz w odpowiedzi resortu edukacji z 20 sierpnia. – W ramach prac nad podstawą programową kształcenia ogólnego nowego przedmiotu „edukacja zdrowotna” planowane jest uwzględnienie treści związanych z ciążą i nadużywaniem substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu. Projekt podstawy programowej ww. przedmiotu jesienią będzie poddany konsultacjom publicznym.
Pismo do Rzeczniczki Praw Dziecka – Stanowsko MEN ws. uczniów z FAS i FASD
Ponadto, w MEN zaplanowana została kompleksowa zmiana podstaw programowych kształcenia ogólnego na każdym etapie kształcenia, począwszy od wychowania przedszkolnego aż do kształcenia ponadpodstawowego w poszczególnych typach szkół, której wdrożenie planowane jest sukcesywnie od roku szkolnego 2026/2027.
Zaniepokojenie Rzeczniczki Praw Dziecka budzą wyniki badań, które ujawniły, iż ponad połowa lekarzy ginekologów nie informuje swoich ciężarnych pacjentek o konieczności zaprzestania picia alkoholu w okresie ciąży.
Promowanie odpowiedzialnych postaw, zwiększenie świadomości młodych osób na temat szkód wynikających ze spożywania alkoholu w okresie ciąży jest zatem konieczne i powinno mieć miejsce najpóźniej na etapie nauczania w szkole średniej. Tak by każdy miał świadomość, iż spożywanie choćby najmniejszej ilości alkoholu w ciąży może prowadzić do trwałych uszkodzeń płodu.
Apel RPD – informacje o FAS i FASD w podstawie programowej edukacji zdrowotnej