Wraz z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów, umożliwiającego wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji produkcji zbrojeniowej, władze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zgłosiły w piątek gotowość do zaangażowania się w takie przedsięwzięcia.
Rozporządzenie z 13 czerwca wprowadziło zmiany w systemie wsparcia inwestycyjnego w Polsce. Od jego wejścia w życie przedsiębiorstwa produkujące broń i amunicję mogą uzyskać decyzję o wsparciu w ramach PSI, czyli skorzystać ze zwolnienia podatkowego i szeregu preferencji przewidzianych dotąd dla innych gałęzi przemysłu. Na piątkowym briefingu prezes KSSE Rafał Żelazny podkreślił, iż rozporządzenie dotyczy wszystkich 14 specjalnych stref i wyjaśnił, iż dotąd część kodów Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) była wyłączona ze wsparcia PSI - były to: produkcja broni, amunicji i materiałów wybuchowych.Reklama
Katowicka SSE otwiera się na inwestycje w produkcję broni i amunicji
- W ramach KSSE funkcjonują już inwestorzy ze wsparciem strefowym, którzy działają w szeroko rozumianym sektorze zbrojeniowym. Tych firm jest kilka. Natomiast zmiana (...) pozwoli nam na pozyskanie nowych inwestycji w tych trzech obszarach, ale także branżach wokół sektora zbrojeniowego, jak automotive, sektor chemiczny, logistyczny, które - jako często ogniwa w łańcuchach podwykonawczych - będą mogły składać wnioski o tzw. decyzje o wsparciu, czyli dzięki temu uzyskać nowy impuls rozwojowy - podkreślił Żelazny. - To nowe możliwości, nowe otwarcie i bardzo istotny element rozwoju technologicznego, bo większość nowoczesnych technologii narodziła się właśnie w sektorze zbrojeniowym - przypomniał prezes KSSE, wskazując też na pozostałe korzyści, jak zwiększenie bezpieczeństwa kraju oraz wzrost stopy inwestycji w Polsce.
Wojewoda śląski Marek Wójcik ocenił, iż rozwój nowoczesnych technologii i wsparcie dla tego rozwoju są szczególnie ważne w woj. śląskim. - Mamy ogromny potencjał, który musimy wykorzystywać. Liczę, iż dzięki możliwości pozyskania nowych zwolnień podatkowych dla firm z przemysłu obronnego, z sektora bezpieczeństwa, możliwości technologiczne na Śląsku będą się rozwijały, będzie wzmacniany potencjał obrony Rzeczpospolitej i rozwijane będą różne technologie i nasze możliwości, o ile chodzi o przemysł zbrojeniowy i szerzej pojęte kwestie związane z bezpieczeństwem - powiedział Wójcik.
Wojewoda zaznaczył, iż rozporządzenie dopuszcza wsparcie zarówno inwestycji, jak i reinwestycji, czyli rozszerzenia wcześniejszych przedsięwzięć. Podkreślił, iż w regionie działa kilka wiodących firm z branży zbrojeniowej, ale produkuje się tam też m.in. samochody specjalne dla różnych służb czy materiały wybuchowe dla górnictwa i innych branż.
Jakie firmy skorzystają ze wsparcia dla przemysłu zbrojeniowego?
Prezes Żelazny wśród firm powiązanych ze zbrojeniówką, korzystających już w ramach KSSE ze wsparcia PSI, wymienił Flytronic czy Szcześniak Pojazdy Specjalne. Wyraził nadzieję, iż z nowej szansy skorzystają takie zakłady, takie jak Huta Łabędy, Bumar-Łabędy, spółka RFK (utworzona na gruncie Rafako) czy inne spółki z grupy PGZ, jak Rosomak.
Rzecznik Rosomaka SA Michał Rumin ocenił, iż nowe narzędzie przede wszystkim umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa - i na tego typu rozwiązania liczy branża obronna, inwestująca dziś w bezpieczeństwo, rozwój oraz technologie. - 5 proc. PKB na obronność powoduje, iż nasza branża jest w tej chwili wiodąca w Polsce, nie tylko jeżeli chodzi o zatrudnienie, ale też o najnowocześniejsze technologie. Technologie wojskowe bardzo często napędzają gospodarkę, więc narzędzia wsparcia zbrojeniówki czy w ogóle przemysłu obronnego, są w stanie pchnąć tą branżę jeszcze bardziej do przodu - wskazał Rumin.
Nowe ułatwienia dla firm ze zbrojeniówki
13 czerwca 2025 r. rząd zmienił przepisy dotyczące pomocy publicznej, otwierając drogę do wspierania inwestycji w produkcję broni i amunicji. Nowelizacja rozporządzenia uchyliła zapis wykluczający wcześniej tę działalność z systemu ulg w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
KSSE podała w piątek, iż zmiana dla firm z branży oznacza możliwości:
zwolnienia z podatku CIT lub PIT na 14 lub 15 lat;pomocy publicznej od 40 proc. do 60 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji;dostępu do terenów inwestycyjnych z infrastrukturą techniczną;wsparcia KSSE i innych publicznych instytucji przy inwestycjach - od ich planowania po realizację.
KSSE obejmuje zasięgiem woj. śląskie i sześć powiatów woj. opolskiego. w tej chwili w tej istniejącej od 29 lat strefie działa w niej ponad 700 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ok. 50 mld zł i utworzyły 100 tys. miejsc pracy. Specjalne strefy jako spółki nie są już ograniczone geograficznie. Ustawa z 2018 r stworzyła Polską Strefę Inwestycji na terytorium całego kraju, a jedynymi elementami warunkującymi wsparcie PSI jest rodzaj działalności (według kodów PKWiU) oraz spełnienie kryteriów ilościowych i jakościowych.