Ulga dla frankowiczów do 2026 r.

1 miesiąc temu

Ministerstwo Finansów w czwartek 31.10.2024 r. opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku. Ucieszy tych, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich i mają problemy z jego spłatą. Kredytobiorca, któremu bank umorzy część zobowiązania, przez cały czas nie będzie musiał płacić z tego powodu podatku.

Przypomnijmy, iż zgodnie z ustawą o PIT umorzona kwota jest przychodem kredytobiorcy. Musi go wykazać w zeznaniu, doliczyć do innych, wyliczyć dochód i opodatkować według skali. Czyli zapłacić 12 albo 32 proc. PIT.

Minister finansów od kilku lat wydaje jednak rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku. Ostatnie obowiązuje do końca 2024 r. Z projektu wynika, iż zostanie przedłużone o kolejne dwa lata, czyli do końca 2026 r. Frankowicze, którym umorzono część kredytu, przez cały czas więc nie będą musieli płacić z tego tytułu podatku. Natomiast banki przez cały czas nie muszą sporządzać i wysyłać fiskusowi (oraz podatnikowi) informacji PIT-11.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, decyzje banków o umorzeniu części zadłużenia nie powinny oznaczać obowiązku opodatkowania kredytobiorców. Skoro bowiem stracili możliwość regulowania zobowiązań kredytowych, tym bardziej mogą mieć problemy z zapłatą podatku.

Nowelizacja ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Pamiętajmy jednak, iż określona w rozporządzeniu ulga ma swoje warunki. Przede wszystkim kredyt powinien być udzielony przed 15 stycznia 2015 r., zabezpieczony hipoteką i zaciągnięty na jedną inwestycję mieszkaniową, np. budowę domu czy zakup mieszkania.

Co na to skarbówka? Spójrzmy na jedną z interpretacji. Mężczyzna spłaca kredyt frankowy przeznaczony w całości na zakup mieszkania. Podpisał z bankiem umowę, w wyniku której pozostała część zadłużenia zostanie umorzona. – Spełnia pan wszystkie warunki zaniechania poboru podatku – uznali urzędnicy. Mężczyzna nie musi więc wykazywać przychodu i płacić PIT (interpretacja nr 0113-KDIPT2-2.4011.723.2023.2.KR).

Co wtedy, gdy część kredytu została przeznaczona na cele niemieszkaniowe? Tak było w sprawie małżeństwa, które zaciągnęło kredyt na mieszkanie oraz udział w lokalu użytkowym – podziemnej hali garażowej z oddzielną księgą wieczystą. Skarbówka uznała, iż tylko część umorzonej kwoty kredytu jest nieopodatkowana (interpretacja nr 0114-KDIP3-2.4011.816.2023.2.MN).

Etap legislacyjny: konsultacje

Idź do oryginalnego materiału