"Umówmy się na Polskę! – nowa propozycja ustrojowa i premiera książki

1 rok temu

„Umówmy się na Polskę! – nowa propozycja ustrojowa i premiera książki

Autor: FWG



„Jak nigdy wcześniej Polska potrzebuje nowej umowy społecznej – jasnych ustrojowych reguł gry, na które zgodzą się obywatelki i obywatele reprezentujący główne nurty polityczne” – podkreślają przedstawiciele Inkubatora Umowy Społecznej przed premierą książki „Umówmy się na Polskę!” wydawnictwa Znak.


Do napisania książki zaproszono 28 ekspertów i ekspertek o imponującym przekroju poglądów – od lewicy i liberałów po konserwatywną prawicę – których poproszono o opisanie wymarzonego województwa i wskazanie pomysłów na funkcjonowanie państwa w pełnej zgodzie ze swoimi przekonaniami. Następnie, we współpracy ze znanymi pisarzami i pisarkami, w fabularyzowanej formie pokazują oni, jak wymarzony system działałby w praktyce i co jego wprowadzenie oznaczałoby dla obywateli. – Ta książka jest zaproszeniem do nowego sposobu myślenia o przyszłości naszego kraju i do znalezienia Polski, która pomieści nas wszystkich – mówią organizatorzy.

Marek Tatała, CEO Fundacji Wolności Gospodarczej, wspólnie z Marcinem Zielińskim i Leszkiem Stypułkowskim, opisali wizję Wielkopolski, jako idealnego regionu dla liberałów.

Poniżej fragment:

– Czyli, brak wam odwagi do takich decyzji? – zaczepiła Wu, chyba głównie z nawyku debatowania ze swoimi studentami na zajęciach. – To co z was za libertarianie?

– Liberałowie. Jesteśmy liberałami, a to jednak różnica – odpowiedział Wojewoda i pstryknął pilotem. Na ekranie pojawiły się słupki danych, diagramy. – Jak odbierzemy ludziom usługi publiczne, to mieszkańcy przestaną nam ufać, a inwestorzy się wystraszą. Jasne, iż reforma podatkowa musi za siebie zapłacić. Trzeba ciąć różne absurdalne daniny, obniżać wydatki tam, gdzie można. jeżeli uda się uzyskać stosowną zgodę Senatu RP, to dalej będziemy obniżać opodatkowanie pracy, a także zniesiemy opłatę od posiadania psa, targową, cukrową, reklamową, miejscową oraz uzdrowiskową…

– Powtórz… To wszystko są dodatkowe podatki? – zdumiał się amerykański prawnik. – Absurd!

Pomysł nowego ustroju państwa zaproponowany przez IUS wzbudza wiele dyskusji, często też kontrowersji, ale na pewno jest powodem do przemyśleń i rozmowy o przyszłości naszego kraju. Jak komentuje prof. Kalypso Nicolaidis z Uniwersytetu Oksfordzkiego: „Chodzę po nowej Polsce wyczarowanej przez dwadzieścioro ośmioro marzycieli realistów, splatających swoje marzenia o nowych województwach”.

Opinią dzieli się również rektor Riga Graduate School of Law, prof. Adam Czarnota: „Ta książka jest realizacją wspaniałej idei: można się różnić, a jednak działać wspólnie w ramach ładu instytucjonalnego. Książka wpisuje się w najlepsze tradycje obywatelskiego republikanizmu, w jego podejściu do obywatelskości, uznaniu roli instytucji, niekonwencjonalnym konstytucjonalizmie i szacunku do współobywateli. Książka nie tylko wyróżnia się na tle innych propozycji, ale przyćmiewa je holistycznym podejściem, głębią analizy, śmiałością i klarownością propozycji reform ustrojowych oraz konkretnymi propozycjami rozwiązań instytucjonalnych. Jest nadzieja!”.

„Inkubatorowi Umowy Społecznej udało się odczytać na nowo i wykorzystać historyczne dokonania polskiego konstytucjonalizmu, odpowiadając przy tym na współczesne nam wyzwania” – dodaje prof. Kim Lane Scheppele z Uniwersytetu w Princeton.

Publikacja jest napisana wspólnym wysiłkiem Ryszarda Balickiego, Macieja Bukowskiego, Agnieszki Chłoń-Domińczak, Heleny Chmielewskiej-Szlajfer, Pawła Dobrowolskiego, Jakuba Drożdża, Antoniego Dudka, Jacka Giedrojcia, Mirosława Granata, Tomasza G. Grosse, Jarosława Gwizdaka, Mikołaja Herbsta, Tomasza Kaczora, Macieja Kisilowskiego, Alicji Pacewicz, Wojciecha Przybylskiego, Arkadiusza Radwana, Łukasza Rozdeiczera, Jana Smoleńskiego, Jacka Sokołowskiego, Leszka Stypułkowskiego, Sylwii Sysko-Romańczuk, Marka Tatały, Anny Wojciuk, Artura Wołka, Marcina Zielińskiego, Fryderyka Zolla i Michała Żabickiego, wspartych piórem wybitnych pisarek i pisarzy: Sylwii Chutnik, Karoliny Lewestam, Piotra Siemiona i Ziemowita Szczerka.

Książka miała premierę 11 maja 2023 roku. Zachęcamy do jej zakupu w księgarniach internetowych.

Fundacja Wolności Gospodarczej wspiera projekt Inkubatora Umowy Społecznej.


Idź do oryginalnego materiału