Najprawdopodobniej już w najbliższym czasie czeka nas bardzo poważna nowelizacji Kodeksu pracy. Planowane zmiany podyktowane są koniecznością wdrożenia do polskiego systemu prawnego obowiązujących unijnych dyrektyw. Jedna z nich skupia na rozwiązaniach, które mają wspierać przede wszystkim rodziców i pomóc im w pogodzeniu obowiązków domowych z zawodowymi. Jakie nowości czekają niedługo urlop macierzyński i rodzicielski 2023? Ile trwa urlop macierzyński 2023? Jak będzie wyglądał nowy urlop rodzicielski od 2023?
Urlop macierzyński i rodzicielski 2023
W rządzie realizowane są właśnie intensywne działania dotyczące planowanej nowelizacji Kodeksu pracy. Wszystko za sprawą dwóch unijnych dyrektyw, do przyjęcia których Polska jest zobowiązana. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy, ponieważ projekt ustawy został już przyjęty przez Radę Ministrów na jednym z ostatnich posiedzeń – 10 stycznia 2023 roku. Pracowników czeka sporo nowości, a większość z nich zapowiada się naprawdę obiecująco. Do KP trafią bowiem dwa nowe urlopy – 5 dni opieki nad najbliższym członkiem rodziny oraz 2 dni wolnego z powodu działania siły wyższej.
2023 rok przynosi również istotne zmiany dla przyszłych rodziców. Szczególnie korzystnie zapowiadają się przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego. Jak dokładnie będą wyglądały?
Urlop macierzyński 2023
Urlop macierzyński to pierwszy urlop, który przysługuje po narodzinach dziecka pod warunkiem, iż matka w momencie porodu była objęta ubezpieczeniem chorobowym. Zgodnie z przepisami jego długość uzależniona jest od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i może wynosić:
- 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka,
- 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
- 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci,
- 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci,
- 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.
Płatny urlop po urodzeniu dziecka 2023 przysługuje osobie, która była objęta ubezpieczeniem chorobowym lub przebywała na urlopie wychowawczym. Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez 12 miesięcy i wynosi aktualnie – 80% przez cały okres 1 roku lub 100% przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i 60% przez okres pobierania zasiłku rodzicielskiego (można wybrać jedną z tych opcji). Nowelizacja przepisów ma jednak przynieść w tej kwestii pewne istotne zmiany. W projekcie pojawił się zapis, iż jeżeli pracownica złoży wniosek o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni po porodzie, wysokość miesięcznego zasiłku będzie wynosić 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Od 1 stycznia zasiłek macierzyński przysługuje również, która będąc objęta ubezpieczeniem chorobowym lub przebywając na urlopie wychowawczym, przyjęła pod opiekę dziecko do 14 roku życia i postanowiła je przysposobić. Dotychczas przepis ten dotyczył wyłącznie dzieci do 7. roku życia.
Wydłużony urlop rodzicielski 2023
Wkrótce czekają nas również najprawdopodobniej poważne zmiany w urlopie rodzicielskim 2023. Zgodnie z unijną dyrektywą projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada przedłużenie go z 32 tygodni do 41 (w przypadku urodzenia jednego dziecka) i z 34 tygodni do 43 (w przypadku większej liczby dzieci).
Wydłużenie urlopu rodzicielskiego 2023 to jednak nie jedyne planowane nowości. Według nowych przepisów każde z rodziców będzie miało zagwarantowane minimum 9 tygodni urlopu, które będą nieprzenaszalne na drugą osobę. W praktyce oznacza to więc, również ojciec będzie musiał pozostać w domu minimum na 9 tygodni, w przeciwnym razie urlop przepada. Co ważne, rodzice prawdopodobnie będą mogli przebywać na urlopie jednocześnie.
Rodzice pytają o zmiany w urlopach rodzicielskich i macierzyńskich 2023
Dłuższy urlop rodzicielski 2023 jest na razie na etapie prac rządowych, prawdopodobnie wejdzie w życie w ciągu najbliższych miesięcy, a na pewno – po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Długość urlopu macierzyńskiego 2023 zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie: 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka; 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci; 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci; 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci; 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.
Aktualnie 80% przez cały okres 1 roku lub 100% przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i 60% przez okres pobierania zasiłku rodzicielskiego.
Wymiar urlopu macierzyńskiego 2023 zależy od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu – w przypadku jednego dziecka jest to 20 tygodni.
Wymiar urlopu rodzicielskiego 2023 aktualnie wynosi 32 tygodnie (w przypadku urodzenia jednego dziecka) i z 34 tygodni (w przypadku większej liczby dzieci). Po wejściu w życie nowelizacji rodzice mają zyskać dodatkowy urlop rodzicielski 2023 – zostanie on bowiem wydłużony do 41 i 43 tygodni.