Usługi bankowe wspierające proces zakładania firmy

6 dni temu

Pierwsze kroki przy prowadzeniu biznesu mogą być stresujące. Chcesz, żeby wszystko przebiegło pomyślnie, a formalności zajęły jak najmniej czasu. Dlatego przyjrzyj się, jak wygląda proces zakładania firmy online i zobacz, z jakich usług bankowych możesz skorzystać jako przyszły przedsiębiorca.

Jak wygląda proces zakładania firmy dzięki banku?

Jeśli chcesz prowadzić swój biznes, możesz to zrobić za pośrednictwem banku. To stosunkowo wygodny i bezpłatny sposób, by stać się przedsiębiorcą. Taką usługę znajdziesz np. na stronie: https://www.santander.pl/firmy/konta/zaloz-firme. Na czym polega zakładanie firmy online?

  • Logujesz się na swoje konto w bankowości internetowej i przechodzisz do zakładki Oferta Banku, w której znajdziesz interaktywny formularz dotyczący prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Wypełniasz formularz online zgodnie z instrukcjami – w razie wątpliwości czy problemów, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy konsultanta.
  • Podpisujesz swój wniosek – możesz to zrobić Profilem Zaufanym.

Następnie bank przesyła wniosek do CEIDG, a gdy urząd go sprawdzi i zarejestruje Twoją działalność gospodarczą, dostaniesz powiadomienie (SMS i mail). Kiedy staniesz się aktywnym przedsiębiorcą, pamiętaj, żeby złożyć deklarację dotyczącą ubezpieczenia społecznego w ZUS-ie oraz wybrać odpowiednią formę opodatkowania w Urzędzie Skarbowym (US).

Dlaczego potrzebujesz konta firmowego przy zakładaniu firmy?

Zakładanie firmy online to nie tylko rejestracja działalności, ale także wiele innych spraw, z którymi musisz się zmierzyć. Jedną z nich jest decyzja w sprawie założenia firmowego konta bankowego. Czy musisz je mieć?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, przepisy prawa nie nakładają na Ciebie takiego obowiązku. Możesz korzystać z indywidualnego konta, jednak zwróć uwagę, iż wtedy ZUS i Urząd Skarbowy będą miały wgląd do wszystkich Twoich transakcji, nie tylko firmowych. Poza tym niektóre banki mogą zastrzec, by na koncie osobistym obracać tylko prywatnymi pieniędzmi.

Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej od razu oddzielić finanse firmowe od prywatnych. Co dzięki temu zyskasz?

  • Komfort psychiczny – pozbędziesz się wątpliwości, czy możesz trzymać pieniądze firmowe na swoim prywatnym koncie i czy masz obowiązek poinformować o tym bank.
  • Wygodę przy prowadzeniu działalności – kiedy rozdzielisz swoje pieniądze, łatwiej skontrolujesz rentowność swojej firmy. Transakcje służbowe będą bardziej przejrzyste, co ułatwi Ci zarządzenie pieniędzmi i podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.

Pamiętaj, iż przy zakładaniu firmy musisz wskazać numer konta dla swojej działalności, dlatego warto podjąć decyzję od razu.

Zakładanie firmy to nie wszystko – a co księgowością?

Prowadzenie księgowości to nieodłączny element zarządzania firmą, które często może sprawiać problemy i przyprawiać o ból głowy. Musisz wybrać odpowiednią formę opodatkowania, a przy wystawianiu faktur pilnować m.in.:

  • terminu wystawienia,
  • precyzyjnego opisu na usługi/towaru,
  • terminu płatności.

To jednak nie wszystko, bo potem trzeba wszystkie dokumenty podliczyć oraz określić wysokość podatku, by prawidłowo rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Jeśli szukasz rozwiązań, które mogą usprawnić proces prowadzania księgowości firmy, możesz skorzystać m.in. z usługi:

  • eKsięgowość – dzięki niej wszystkie swoje faktury znajdziesz w jednym miejscu i sprawdzisz je w dowolnym momencie. Możesz też prowadzić swoją księgowość w bankowości internetowej samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia księgowego. To ułatwia zarządzanie firmą oraz rozliczenia z US.
  • eFaktoring – pozwala spieniężyć kwotę na fakturze w całości lub w części, a pieniądze możesz otrzymać choćby w 5 minut od złożenia wniosku.

Warto przemyśleć te rozwiązania przy zakładaniu firmy, by zadbać o jej wyniki już na starcie. W ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia pomyłek i unikniesz niepotrzebnego stresu podczas biznesowych rozliczeń.

Wsparcie finansowe przy zakładaniu firmy

Zakładanie firmy wiąże się też z różnymi wydatkami, np. zakupem wyposażenia. Ciekawą formą wsparcia w ramach bankowości internetowej jest ePożyczka. Dzięki niej możesz zyskać m.in.:

  • finansowanie dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb i możliwości,
  • minimum formalności – wniosek składasz online, a inne dokumenty są niepotrzebne,
  • niezmienne raty – oprocentowanie jest stałe przez okres trwania umowy.

Usługa może wesprzeć Cię w strategicznych momentach prowadzenia biznesu i zwiększyć jego efektywność.

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału