Rozwód to doświadczenie trudne pod względem emocjonalnym, niezależnie od powodów, przez które doszło do takiej sytuacji. Często wpływa to na nas również finansowo. Nie wszyscy jednak mogą liczyć w związku z tym na alimenty od byłego małżonka. Kwestia ta jest tak naprawdę oceniana indywidualnie, przy istnieją pewne podstawowe wytyczne.
REKLAMA
Zobacz wideo Joanna Opozda znów uderza w alimenciarzy. Zauważa luki prawne
Czy po rozwodzie bez orzekania o winie można starać się o alimenty? Sąd bierze pod uwagę te czynniki
Kwestię alimentów na byłego małżonka reguluje art. 60. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Paragraf pierwszy tego przepisu mówi o tym, że:
Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Dotyczy to zarówno rozwodów z orzeczeniem o współwinie, jak i bez orzekania o winie (na zgodny wniosek obu stron). Wspomniany stan niedostatku nie został nigdzie oficjalnie zdefiniowany. Portal Bankier.pl wyjaśnia, iż za jako taką sytuację przyjmuje się stan, gdy osoba domagająca się alimentów nie ma dostatecznych środków na własne utrzymanie i nie jest w stanie ich zdobyć samodzielnie, pomimo starań. Warto zauważyć, iż podobnie wygląda to w przypadku alimentów na rodziców płaconych przez dorosłe dzieci. Szczegółowo o takich okolicznościach pisaliśmy w poprzednim artykule. W odniesieniu do rozwodów może jednak dojść do jeszcze jednej sytuacji.
Zobacz też: Komunia dziecka a wolne od pracy. Kiedy skorzystamy z urlopu okolicznościowego?
Paragraf drugi cytowanego powyżej przepisu dopuszcza również możliwość ubiegania się o alimenty, jeżeli nasza sytuacja materialna po rozwodzie uległa istotnemu pogorszeniu. Warunek niedostatku nie ma tu znaczenia, o ile jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Wówczas alimenty będą przysługiwać tylko małżonkowi niewinnemu. Sądy porównują przy tym sytuację majątkową, w jakiej małżonek niewinny znajdzie się po rozwodzie, z hipotetyczną sytuacją, w jakiej by się znajdował bez zakończenia związku. Jednocześnie należy pamiętać, iż zasądzone alimenty mają swoje ograniczenia.
Jak długo można płacić alimenty na małżonka po rozwodzie? O tych ograniczeniach warto pamiętać
Małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, będzie płacić alimenty na byłego partnera do momentu upłynięcia pięciu lat od daty uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. W wyjątkowych sytuacjach sąd może przedłużyć ten okres, ale obowiązek ma konkretny termin. o ile jednak do płacenia alimentów jest zobowiązany małżonek współwinny lub wyłącznie winny, takie wygaśnięcie nie następuje. Z drugiej strony portal Infor podkreśla, iż obowiązek alimentacyjny zawsze wygasa w momencie, gdy małżonek uprawniony wstąpi w nowy związek małżeński, a także z chwilą śmierci któregoś z rozwiedzionych małżonków.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.