Wątpliwości oraz zagrożenia związane z obniżoną stawką VAT dla branży beauty

3 tygodni temu

Powyższy katalog daje jednak duże pole do interpretacji – w branży beauty mamy do czynienia z wieloma rodzajami usług, zabiegów itp. Nie wszystkie z nich zostały wskazane wprost, stąd nie wiadomo jaka stawka podatku VAT będzie dla nich adekwatna.

Jaka jest poprawna definicja “usług kosmetycznych” oraz co wchodzi w ich zakres?

Przedmiotem wątpliwości podatników jest aspekt praktyczny – mianowicie, do tej pory nie zostało w Polskim prawie określony co wchodzi w zakres świadczeń określanych jako“usługi kosmetyczne”, a co określić można już jako “medycynę estetyczną”. Kwestia ta jest o tyle istotna, iż w obecnym stanie prawnym pierwsze z rodzajów usług korzystać mogą z preferencyjnej stawki, a te drugie nie. Naczelna Rada Lekarska definiuje zabiegi medycyny estetycznej jako świadczenia zdrowotne mające, wiążących się z ingerencją w tkanki ludzkie, wykonywanych przez lekarzy i lekarzy dentystów, efektem tych działań ma być poprawa samopoczucia i wyglądu pacjenta. Jednak, w wielu przypadkach granica pomiędzy tymi dwoma usługami pozostaje dalej rozmyta, stąd pojawia się wiele wątpliwości oraz prób nadużyć.

A co z usługami kompleksowymi?

Kolejną kwestią jest świadczenie dwóch lub więcej rodzajów usług w ramach jednego zabiegu. Aby nie narażać się na nieprawidłowe rozliczenie podatku VAT konieczne może okazać się wystąpienie z wnioskiem o Wiążącą Informację Stawową – dowiemy się wówczas w jaki sposób należy opodatkować daną czynność.

Fiskus kontroluje

Pewne jest, iż w związku z obniżeniem stawki w drodze rozporządzenia rozliczenia w branży beauty mogą być szczegółowo badane przez Urzędy Skarbowe. Każde bezprawne skorzystanie z preferencyjnej 8% stawki podatku VAT może wiązać się z konsekwencjami – zapłatą zaległego podatku wraz z odsetkami, możemy również narazić się z tego tytułu na konsekwencje karnoskarbowe w postaci kary grzywny.

Jeśli chcemy więc skorzystać z preferencyjnej stawki podatku ale mamy co do tego pewne wątpliwości, najlepiej jest wystąpić z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w celu wydania Wiążącej Informacji Stawowej.

Zapraszamy więc w tym celu do skontaktowania się z naszymi specjalistami.

Idź do oryginalnego materiału