Zbliża się koniec rozliczeń podatkowych za 2024 rok. Do środy 30 kwietnia mamy możliwość złożenia PIT. Warto pamiętać o licznych ulgach podatkowych, z których można skorzystać. Jedną z nich jest ulga termomodernizacyjna. Wyjaśniamy, ile można dzięki niej zyskać.
REKLAMA
Zobacz wideo Patryk Kuzior: Politycy podnoszą pensję minimalną, by zdobyć społeczne poparcie
Ulga termomodernizacyjna 2025. Na czym polega?
Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych (również w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Jak podaje Ministerstwo Finansów na stronie internetowej podatki.gov.pl, ulga podatkowa przysługuje, jeżeli poniosło się wydatki na termomodernizację domu. Może być to docieplenie, wymiana stolarki zewnętrznej, instalacja fotowoltaiczna lub montaż kotła czy pompy ciepła. Celem ma być zmniejszenie zapotrzebowanie na energię. o ile chcemy skorzystać w tym roku z ulgi termomodernizacyjnej, to mamy czas tylko do 30 kwietnia. Należy jednocześnie pamiętać, iż od tego roku nie można już odliczać wydatków na kotły gazowe i olejowe. Obecne rozliczenie podatkowe będzie więc ostatnim, w którym można je uwzględnić (za poprzedni rok).
Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną? Ten dokument jest kluczowy
W celu odliczenia ulgi termomodernizacyjnej trzeba posiadać fakturę wystawioną przez podatnika VAT czynnego w kraju. Jednak podstawą do odliczenia może być także faktura zawierającą podatek od wartości dodanej wystawiona przez podmiot z państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O o odliczeniach.
Ulga termomodernizacyjna - ile można odliczyć?
Ulgę termomodernizacyjną odliczysz w zeznaniu podatkowym od:
dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym,
przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku ulgi termomodernizacyjnej maksymalna kwota odliczenia to 53 tysiące złotych w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynku. o ile chodzi o małżeństwa, to ulga termomodernizacyjna może wynieść do 106 tysięcy złotych.
Warunek jest taki, iż obie osoby są współwłaścicielami. jeżeli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to odlicza się kwotę wraz z podatkiem, o ile nie odliczyło się daniny na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. Wydatki na termomodernizację, które nie znalazły pokrycia w dochodzie/przychodzie za rok podatkowy, można przenieść to na kolejne lata. Nie można jednak odliczać ich dłużej, niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosło się pierwszy wydatek.