Rozpoczęły się prace nad ustawą wdrażającą rozporządzenie EUDR w Polsce. Nowe przepisy będą miały istotne znaczenie dla przedsiębiorstw, które wprowadzają do obrotu, eksportują lub udostępniają na rynku UE towary objęte rozporządzeniem. Chodzi m.in. o drewno, soję, kakao, kawę, kauczuk, palmę olejową czy bydło. Co dokładnie będzie regulować polska ustawa o EUDR?
Krajowe organy adekwatne do spraw EUDR
Z dostępnych informacji wiadomo, iż krajowymi organami adekwatnymi do spraw EUDR i odpowiedzialnymi m.in. za kontrolowanie przedsiębiorców importujących, eksportujących lub udostępniających na rynku UE towary EUDR, mają być:
- Inspekcja Ochrony Środowiska – w zakresie drewna i produktów pochodzących z tego towaru;
- Inspekcja Handlowa – w zakresie kauczuku i produktów pochodzących z tego towaru;
- Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych – w zakresie kakao, kawy, palmy olejowej, soi i produktów pochodzących z tych towarów;
- Inspekcja Weterynaryjna – w zakresie bydła i produktów pochodzących z tego towaru.
Jakie informacje będzie zawierać polska ustawa wdrażająca rozporządzenie EUDR?
W projekcie polskiej ustawy o EUDR mają ponadto zostać uregulowane kwestie związane m.in. z:
- procedurami przeprowadzania kontroli przedsiębiorców i uprawnieniami organów adekwatnych;
- sposobami składania oświadczenia o należytej staranności i powiadamiania organu adekwatnego o nowych informacjach istotnych dla oceny zgodności produktów z EUDR;
- przekazywaniem przez przedsiębiorców informacji wymaganych na mocy EUDR do organu adekwatnego;
- procedurami identyfikacji okoliczności, w których produkty stwarzają ryzyko niezgodności z EUDR i wymagają natychmiastowego działania, w tym trybem wprowadzenia natychmiastowych środków tymczasowych i wystąpienia do organów celnych o zawieszenie dopuszczenia takich towarów do obrotu lub ich wywozu z UE;
- sankcjami za nieprzestrzeganie przepisów EUDR.
Kiedy można spodziewać się wejścia w życie polskiej ustawy?
Szczegółowe zasady wdrożenia rozporządzenia EUDR w Polsce będą znane po opublikowaniu projektu ustawy, o czym będziemy na bieżąco informować.
Ustawa ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w IV kwartale 2025 r. Obowiązki EUDR zaczną obowiązywać dużych i średnich przedsiębiorców od 30 grudnia 2025 r., a mikro i małych – od 30 czerwca 2026 r.
W razie pytań związanych z EUDR – zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Polecamy także wypróbować nasze narzędzie, które w prosty sposób pomaga sprawdzić, czy firma może podlegać pod przepisy rozporządzenia: eudr-checker.olesinski.com.