Rzeczniczka Praw Dziecka, zastępca RPD oraz społeczny zastępca RPD wystosowali wspólną prośbę do szefa MSWiA oraz Komendanta Głównego Policji. Chodzi o uwzględnienie w ramach tegorocznej Akcji Sylwester działań prewencyjnych uwzględniających negatywne skutki fajerwerków w stosunku do dzieci i młodzieży.
– Zwracamy się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań w postaci pilnego wystosowania do Komendantów Wojewódzkich Policji w całej Polsce rekomendacji w obszarze rozszerzenia działań profilaktycznych w ramach tegorocznej edycji tzw. Akcji Sylwester na prewencję w zakresie przeciwdziałania negatywnym skutkom odpalania petard hukowych oraz fajerwerków w stosunku do dzieci i młodzieży – napisali Monika Horna-Cieślak, Adam Chmura oraz Jan Gawroński.
W piśmie zwrócili uwagę, iż wśród młodych są osoby z nadwrażliwością słuchu i tym samym istnieje wysokie ryzyko, iż mogą odczuć negatywne skutki stosowania wyrobów pirotechnicznych. Wystrzały, huk petard, są stresującym czynnikiem dla dzieci, ich rodzin, osób starszych oraz zwierząt.
– Fajerwerki są nie tylko widowiskowe, są również bardzo głośne. W pobliżu wybuchu dźwięk osiąga poziom od 150 do 175 decybeli. Przekracza to próg bólu i może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu. Pamiętać należy, iż dzieci mają bardziej wrażliwy układ słuchowy, a ich błony bębenkowe, struktury ucha wewnętrznego są bardziej podatne na uszkodzenia – podkreślają autorzy pisma.
Zdaniem Rzeczników, chociaż fajerwerki są symbolem świąt i uroczystości, ich szkodliwość dla środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa jest niezaprzeczalna. Dlatego wystosowanie oraz późniejsze wdrożenie rekomendacji przez służby może przynieść korzyści, także zmniejszyć napięcia rodzinne w związku z przeżywaną przez osoby młode sytuacją stresową.
– Niech każdy z nas ma prawo i możliwość bezpiecznie, spokojnie przywitać Nowy Rok 2025 – zaapelowali.