Czym jest wizerunek?
Wizerunek to utrwalony obraz danej osoby, który umożliwia jej identyfikację. Obejmuje to ogół informacji wpływających na to, jak postrzegają nas inni.
Co składa się na wizerunek w sieci?
Wizerunek w sieci tworzą dostępne w niej zdjęcia lub filmy z udziałem danej osoby, a także wszelkie inne informacje, typu imię, nazwisko, zainteresowania oraz dowody przynależności do różnych społeczności czy grup. Wyszukiwane w sieci informacje, pobierane i udostępniane materiały oraz odwiedzane strony przyczyniają się do wykreowania wizerunku konkretnej osoby. Również sam sposób wyrażania się w sieci i komunikowania z innymi, a choćby oznaczenie przez znajomego pod daną publikacją tworzą nasz wizerunku w sieci.
Jak wizerunek jest chroniony prawnie?
Z art. 81 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2025 r. poz. 24) wynika, iż rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej, a zgoda musi być niewątpliwa, zatem osoba jej udzielająca musi mieć pełną świadomość nie tylko formy przedstawienia jej wizerunku, ale także miejsca i czasu publikacji, zestawienia z innymi wizerunkami i towarzyszącego jej komentarza. W wypadku braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, o ile osoba ta otrzymała umówioną kwotę za pozowanie. Przy czym warto zauważyć, iż zezwolenia na rozpowszechnianie wizerunku nie wymaga się również w przypadku osoby powszechnie znanej, o ile wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, np. politycznych, społecznych, zawodowych itp. oraz osoby stanowiącej szczegół całości, tzn. będącej jedynie elementem akcydentalnym (akcesoryjnym), np. zgromadzenia, krajobrazu lub publicznej imprezy, a bez której charakter przedstawienia by się nie zmienił.
Jakie instrumenty prawne przysługują w celu ochrony własnego wizerunku?
Przysługuje ochrona cywilnoprawna i prawnokarna. Do instrumentów prawa cywilnego należy ustalenie istnienia prawa, żądanie zaniechania naruszeń i związanego z nim zadośćuczynienia, np. pieniężnego. Instrumentami prawa karnego są natomiast następujące przepisy kodeksu prawnego: art. 190a §2, dotyczący kradzieży tożsamości, 191a, dotyczący naruszenia intymności seksualnej, i 202 §4b, dotyczący rozpowszechniania treści pornograficznych.
Czym jest prawo do bycia zapomnianym?
Prawo do bycia zapomnianym zostało uregulowane w art. 17 RODO i umożliwia jednostce żądanie od administratora, np. strony internetowej czy portalu społecznościowego, usunięcia danych osobowych i ich kopii w następujących sytuacjach: gdy posiadanie tego typu informacji nie jest niezbędne do osiągnięcia celu, w którym zostały przekazane, gdy nie ma podstaw prawnych do ich przetwarzania, gdy odwołano lub cofnięto do tego zgodę albo wzniesiono ogólny sprzeciw. Prawo to nie jest bezwzględne, jednak od administratora oczekuje się zaproponowania odpowiednich rozwiązań technicznych i organizacyjnych w celu jego możliwie pełnej realizacji.