Work-life balance na sejmowym finiszu!

1 rok temu

Na posiedzeniu w dniu 8 lutego 2023 r. Sejm zdecydowaną większością głosów uchwalił rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywę 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

Katalog najważniejszych zmian w zakresie warunków zatrudnienia

  • Obowiązek uzasadnienia (podania przyczyny) wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, konsultacji związkowej oraz możliwości ubiegania się o przywrócenie do pracy – także w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony.
  • Zmiany w zawieraniu umów o pracę na okres próbny: okres próbny ma być współmierny do przewidywanego czasu trwania umowy o pracę na czas określony, a także do rodzaju pracy; ponowne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem możliwe będzie tylko wtedy, gdy pracownik będzie zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy; wprowadzone zostaną regulacje umożliwiające uzgodnienie pomiędzy stronami stosunku pracy przedłużenia umowy o pracę na okres próbny o czas trwania nieobecności pracownika w pracy, w przypadku gdy pracownik był z usprawiedliwionych przyczyn nieobecny w pracy w trakcie trwania takiej umowy.
  • Prawo do równoległego zatrudnienia: pracodawca nie będzie mógł zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą, chyba iż strony zawrą umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy.
  • Wniosek o bezpieczniejsze warunki pracy: pracownik, który wykonuje pracę przez co najmniej 6 miesięcy nabędzie prawo do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy.
  • Prawo pracownika do bezpłatnych szkoleń: nieodpłatne szkolenia niezbędne do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku będą zaliczały się do czasu pracy i odbywały się w miarę możliwości w godzinach pracy.

Minister @MarlenaMalag w #SejmRP: Możliwość szerszego skorzystania z elastycznej organizacji pracy będzie przysługiwała rodzicom i opiekunom opiekującym się dzieckiem w wieku do 8 lat. Pracodawca co do zasady nie będzie mógł odmówić im pracy zdalnej.

— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) February 9, 2023

Katalog najważniejszych zmian w zakresie work-life balance

  • Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: przysługiwać będzie w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem – w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Pracownik zachowa za ten czas prawo do 50% wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.
  • Urlop opiekuńczy – bezpłatny, 5 dni: ma na celu zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.
  • Elastyczna organizacja pracy: polegać ma na dostosowywaniu przez pracownika jego organizacji pracy do indywidualnych potrzeb poprzez telepracę, elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy, system skróconego tygodnia pracy, pracy weekendowej i przerywany czas pracy), pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy.
  • Dwie, dodatkowe przerwy wliczane do czasu pracy: pracownik będzie miał prawo do drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli dobowy wymiar jego czasu pracy jest dłuższy, niż 9 godzin pracy; prawo do trzeciej przerwy trwającej co najmniej 15 minut otrzyma, o ile jego dobowy wymiar czasu pracy będzie dłuższy, niż 16 godzin.
  • Nieprzenoszalna część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 9 tygodni, dla wszystkich z rodziców oraz zasiłek macierzyński dla obojga rodziców w wysokości 70%
  • Pracownicy nabędą indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego: prawo ojca do wychowującego dziecko do skorzystania z urlopu rodzicielskiego uniezależnione zostanie od pozostawiania matki w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu.

Przewidywany harmonogram prac legislacyjnych

Ustawa trafi teraz do prac w Senacie – najbliższe posiedzenie planowane jest na 22-21 lutego 2023 r. I teraz uwaga! Po zakończeniu prac i opublikowaniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw, pracodawcy będą mieli na wdrożenie powyższych, rewolucyjnych przepisów jedynie 21 dni! Ich wdrożenie wymagało będzie zmian w obowiązujących w tej chwili regulaminach wewnętrznych.

Skąd taki pośpiech? Wygląda na to, iż rząd dba o nasz work-life balance! Bardzo możliwe, iż wdrożenie dyrektyw unijnych (przewidywany termin to druga połowa kwietnia tego roku) oraz nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej (wejdzie w życie po upływie 2 miesięcy od ogłoszenia, czyli 7 kwietnia) zbiegnie się w czasie, co skutkować może potrzebą zorganizowania tylko jednych konsultacji z partnerem społecznym czy też z przedstawicielami pracowników (a nie dwóch odrębnych).

Działy kadrowo-płacowe, rozgrzane zakończeniem tzw. akcji PIT oraz automatycznym zapisem do PPK będą gotowe do działania! Przynajmniej tej wersji oficjalnie się trzymajmy


https://akademia.monikasmulewicz.pl/akademia/zmiany-w-prawie-pracy-w-2023-r-edycja-iv/
Idź do oryginalnego materiału