WSA w Gdańsku mówi tak dla najmu krótkoterminowego w Fundacji Rodzinnej

1 miesiąc temu

Fundacja rodzinna i działalność dozwolona

Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej. [Art. 2 Ust. 1 Ustawy o Fundacji Rodzinnej]

Ustawodawca w art. 5 ww. Ustawy przewidział katalog dozwolonej działalności gospodarczej wykonywanej przez Fundacje rodzinną. W ust. 1 ww. przepisu został wymieniony m.in. najem, dzierżawa lub udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie. Dodatkowo, w ustawie nie zostały wskazane żadne wyjątki dotyczące sposobu wykonywania najmu, co oznacza, iż należy ten przepis interpretować literalnie. Sprawa wydaje się więc jasna – najem, w tym ten krótkoterminowy jest działalnością dozwoloną w fundacji rodzinnej i nie możemy tutaj mówić o sankcyjnym 25% podatku CIT.

Absurdalne stanowisko Dyrektora KIS

Podatnicy chcąc zabezpieczyć się Interpretacją Indywidualną występowali z wnioskami o jej wydanie do Organu w zakresie czy najem krótkoterminowy jest działalnością dozwoloną w Fundacji Rodzinnej. Niestety, podatnicy spotkali się z nieprzychylnym stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Uważa on bowiem, iż wymieniony najem w art. 5 Ustawy o Fundacji Rodzinnej nie obejmuje takiego rodzaju najmu.

Takie Stanowisko wyraził Fiskus m.in. w Interpretacji Indywidualnej z dnia 14 marca 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.53.2024.1.ANK, w której wskazał, że:

Wymienione w tym przepisie najem czy dzierżawa charakteryzują się stosunkowo dużym sformalizowaniem – zwyczajowo zawierana jest stosowna umowa, w której określane są prawa i obowiązki najemcy/dzierżawcy oraz wynajmującego/wydzierżawiającego. Nierzadko podpisywany jest również protokół zdawczo-odbiorczy, a najemca/dzierżawca zobowiązany zostaje do przestrzegania regulaminu oraz uiszczenia kaucji zabezpieczającej. Dla umów tego rodzaju charakterystyczny jest również okres, na jaki następuje udostępnienie miejsca (domu, lokalu czy pokoju), z reguły obejmuje on dłuższe okresy czasowe. Rozliczenie usługi ma charakter cykliczny, płatność zwyczajowo przyjmowana jest w okresach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych. Najem czy dzierżawę wyróżnia także brak zmienności podmiotu, któremu udostępniana zostaje nieruchomość lub jej część.

Stanowisko Organu wydaje się kuriozalne, ponieważ opiera się na sformułowaniach takich jak: „zwyczajowo”, „nierzadko”, „z reguły”, które nie powinny stanowić wystarczającej podstawy do uznania najmu krótkoterminowego jako działalności niedozwolonej w fundacji rodzinnej. Bo w takim razie czym jest najem krótkoterminowy jeżeli nie najmem?

KIS kontra słownik języka polskiego

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego najem oznacza oddanie komuś do czasowego użytkowania pewnej własności za zapłatą – najem krótkoterminowy wpisuje się w tą definicje (Dobrze wiemy kto się z tym nie zgodzi).

WSA w Gdańsku mówi tak dla najmu krótkoterminowego w Fundacji Rodzinnej

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 czerwca 2024 r. , sygn.: I SA/Gd 219/24 stoi po stronie podatnika, który otrzymał negatywną Interpretacje Indywidualną z dnia 19 grudnia 2023 r.,
sygn.: 0111-KDIB1-3.4010.662.2023.2.AN.

WSA w Gdańsku w uzasadnieniu wskazał, że:

(…)
Najem krótkoterminowy nie został kompleksowo uregulowany w polskim porządku prawnym. Prawną podstawą umów najmu krótkoterminowego są przepisy ogólne dotyczące najmu zawarte w Kodeksie cywilnym. Wskazana przez organ w zaskarżonej interpretacji indywidualnej różnica przewidywanego terminu najmu nie stanowi istotnej przesłanki uzasadniającej wykluczenie najmu krótkoterminowego z katalogu dozwolonej działalności prowadzonej przez fundację rodzinną zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych.

(…)
W ocenie Sądu brak podstaw do różnicowania skutków podatkowych najmu i najmu krótkoterminowego w odniesieniu do fundacji rodzinnych, albowiem w art. 5 ust. 1 pkt 2 u.f.r. nie zastrzeżono kryteriów zwyczajowego zawarcia umowy w formie pisemnej, uiszczenia kaucji zabezpieczającej oraz dłuższych okresów czasowych. Wskazany przepis, w którym przewidziano dopuszczalny zakres działalności polegającej również na udostępnianiu mienia do korzystania na innej podstawie niż najem lub dzierżawa potwierdza brak podstaw do wyłączenia z tej działalności krótkoterminowego najmu lokali.

(…)
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż w sytuacji wynajmowania przez Fundację apartamentów na zasadach opisanych we wniosku, działalność taka będzie stanowiła działalność dozwoloną, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 u.f.r. i w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu 25% stawką podatku, o której mowa w art. 24 r.u.p.d.o.p.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę powyższe: dla bezpieczeństwa przed rozpoczęciem działalności fundacji w zakresie najmu krótkoterminowego, sugerujemy wystąpienie o wydanie interpretacji indywidualnej w tym przedmiocie. Nie mniej, możemy spodziewać się wydania niekorzystnej interpretacji podatkowej (dotychczasowe podejście KIS jest raczej jednolite), co niejako (chcąc uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie sprawy) zobliguje nas do zaskarżenia interpretacji do Sądu Wojewódzkiego. Miejmy jednak nadzieje, iż Krajowa Informacja Skarbowa weźmie przykład z WSA i przestanie tworzyć wątpliwości tam gdzie ich nie ma, bo sprawia to, iż podatki są skomplikowane i wysokie – a przecież powinno być na odwrót.

Idź do oryginalnego materiału