Wsparcie dla tych, którzy zdołają przetrwać

2 dni temu

– Zależy nam, aby życie gospodarcze dalej mogło się rozwijać na terenach powodziowych – powiedział w Sejmie Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii, prezentując rządowy projekt nowelizacji ustawy o usuwaniu skutków powodzi.

Minister szczególnie podkreślał znaczenie nowego świadczenia, nazwanego interwencyjnym. Rząd zaproponował je w autopoprawce, zgłoszonej tuż przed pierwszym czytaniem projektu w Sejmie.

Świadczenie interwencyjne będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli wskutek powodzi, ale mimo to chcą dalej prowadzić działalność. Otrzymają po kilkanaście tysięcy złotych na każdego ubezpieczonego pracownika albo zleceniobiorcy. Samozatrudnieni dostaną określony procent średniego miesięcznego przychodu za ubiegły rok.

Wypłatą tych świadczeń mają się zająć oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Szczegółową wysokość świadczeń ma określić rządowe rozporządzenie. Jak zapewniał Krzysztof Paszyk, przy pracach nad formułą tego świadczenia uwzględniono specyfikę lokalnych firm, zwłaszcza turystycznych z Dolnego Śląska czy Opolszczyzny. Rząd przewidział na realizację tego celu kwotę 1 mld zł.

Pracodawcy otrzymają też wsparcie z Funduszu Pracy na pokrycie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu dodatkowych urlopów udzielonych pracownikom. Obowiązująca od 2011 r. ustawa antypowodziowa przewiduje możliwość usprawiedliwionej dziesięciodniowej nieobecności w pracy z prawem do wynagrodzenia na poziomie płacy minimalnej. Projekt zakłada, iż pracodawca będzie mógł ten termin wydłużyć. Przewidziano też dodatkowe 20 dni zwolnienia z pracy w celu usuwania skutków powodzi. W okresie tego zwolnienia pracownik ma mieć prawo do połowy swojego zwykłego wynagrodzenia.

Część rozwiązań w nowej ustawie ma być poświęcona dzieciom i młodzieży z terenów powodziowych. To jednorazowy zasiłek losowy w kwocie 1000 zł, przyznawany rodzicom dzieci w wieku szkolnym i odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne. Zasiłek taki byłby przyznawany niezależnie od dochodów rodziców.

Projekt zakłada też ułatwienie tworzenia tymczasowych miejsc nauki dla dzieci i młodzieży ze szkół, których jeszcze nie można użytkować po zniszczeniach powodziowych. Czasowo zniesiono też przepisy o maksymalnej liczbie uczniów w klasie, co ma ułatwiać łączenie klas.

Rząd przewidział też wsparcie dla kredytobiorców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a zaciągnęli kredyt na zakup domu czy mieszkania zniszczonego przez powódź. Tacy kredytobiorcy będą mogli liczyć na spłatę kredytu przez państwo w wysokości 12 miesięcznych rat z odsetkami.

Etap legislacyjny: prace w komisji sejmowej

Idź do oryginalnego materiału