Dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości podpisał porozumienie o współpracy z Krajową Izbą Radców Prawnych. – Cieszę się bardzo z podpisanego porozumienia oraz z konkretnych planów współpracy badawczej i naukowej – powiedział prof. Piotr Rylski, dyrektor IWS.
IWS oraz Krajowa Izba Radców Prawnych (KIRP) będą wymieniać się swoją wiedzą, doświadczeniami, wynikami prac oraz informacjami pochodzącymi z własnych zasobów. – Nasza kooperacja może być bardzo cenna, bo Krajowa Izba Radców Prawnych jest największą organizacją prawników w Polsce. Instytut zyskuje szansę na dostęp do zasobów jakimi KIRP dysponuje, a przede wszystkim do narzędzi informatycznych, które w bardzo szybki i łatwy sposób mogą być wykorzystane w naszych badaniach – podkreśla prof. Piotr Rylski, dyrektor IWS.
Samorząd radców prawnych jest największą grupą prawników w Polsce. W ich wewnętrznej platformie internetowej służącej do komunikacji zarejestrowanych jest 37 tys. radców. – o ile będziemy robić badania na temat pracy, potrzeb i oczekiwań prawników, to przeprowadzenie ankiety na ten temat będzie bardzo proste dzięki sprawnej komunikacji cyfrowej w extranecie KIRP– uważa dyrektor IWS.
Porozumienie, które zostało podpisane 25 kwietnia br. przez dyrektora Instytutu prof. Piotra Rylskiego oraz prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierza Chróścika i sekretarza KRRP Zbigniewa Tura, rozpoczyna współpracę naukową, edukacyjną oraz wydawniczą. – Porozumienie daje szansę koordynowania wydarzeń naukowych, jak np. konferencje i seminaria. Już teraz planujemy konferencję naukową na temat kognicji sądów, czyli czasu i liczby spraw rozpatrywanych przez sądy – tłumaczy prof. Rylski.
Krajowa Izba Radców Prawnych prowadzi także działalność naukową w Ośrodku Badań, Studiów i Legislacji. Wielu radców prawnych jest również naukowcami i wykładowcami na polskich uczelniach. kooperacja z samorządem radców prawnych daje więc nowe możliwości prowadzenia badań, ale także przez extranet KIRP można będzie popularyzować dorobek IWS.





