Współtworzyła tzw. “ustawę Kamilka”, od lat działa na rzecz najmłodszych. Kim jest Monika Horna-Cieślak, nowa Rzeczniczka Praw Dziecka?

4 miesięcy temu

Na wtorkowym posiedzeniu Sejm powołał nowego Rzecznika Praw Dziecka. Zgodnie z przewidywaniami większość posłów wybrała kandydatkę wskazaną przez KO, Lewicę i Trzecią Drogę. Mecenas Monika Horna-Cieślak zastąpi na tym stanowisku Mikołaja Pawlaka, który sprawuję tę funkcję od 2018 roku. Kim jest nowo wybrana Rzeczniczka?

Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka

Mecenas Monika Horna-Cieślak została wskazana jako kandydatka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka przez sejmową demokratyczną większość. Ponieważ żadne inne ugrupowanie nie przedstawiło swojego kandydata, pani Monika została jedyną pretendentką do tego stanowiska. Na wtorkowy posiedzeniu posłowie przegłosowali tę kandydaturę bezwzględną liczbą głosów. “Za” głosowało 246 posłów, “przeciw” było 196, a wstrzymało się 3.

Monika Horna-Cieślak deklaruje, iż jako RPR zamierza przeprowadzić m.in. kampanię na rzecz edukacji w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu i kampanię promującą edukację seksualną w szkołach. Wśród priorytetów nowej rzeczniczki znajduje się również walka z wszelkimi przejawami przemocy wobec dzieci.

Kiedy miałam 14 lat, oglądałam w moim Grudziądzu wraz z rodzicami popularne wtedy “Rozmowy w toku”. Ewa Drzyzga przedstawiała problem krzywdzenia dzieci. Wtedy po raz pierwszy usłyszałam o tym, iż dzieci mogą doświadczać przemocy ze strony osób im bliskich – rodziców, trenerów, etc. Poczułam wtedy taki nastoletni bunt, a to były początki mówienia o problematyce krzywdzenia dzieci w Polsce

fragment wywiadu z Moniką Horną-Cieślak dla portalu PrawieOPrawie.pl

Kim jest Monika Horna-Cieślak?

Monika Horna-Cieślak ma 34 lata i z wykształcenia jest prawniczką. Od lata angażuje się również w działalność społeczną, współpracują z takimi organizacjami jak: Przyszłość dla Młodych czy Nastoletni Azyl. Jest także członkiem Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i Komisji ds. Współpracy z Sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

W ostatnim czasie zasłynęła jako współautorka nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, którą przygotowano po głośnej sprawie Kamilka z Częstochowy, zmarłego po tym, jak w domu skatował go ojczym. Celem nowych przepisów jest wzmocnienie ochrony dzieci przed przemocą domową. Ustawę przyjęto w lipcu tego roku.

Bardzo dziękuję Naczelna Rada Adwokacka!
Najmocniej dziękuję adw. @adwokatRosati, adw. Bartosz Tiutiunik, adw. Bartosz Grohman, adw. Justyna Mazur, adw. Jarosław Szczepaniak, adw. Henryk Stabla, adw. @ZwaraAndrzej, adw. Stanisław Estreich.@KGawkowski, @pomaska, @AnitaKDZG pic.twitter.com/UFCPpNOP6K

— Monika (@MHornaCieslak) November 20, 2023

Sprawdź też:

    Idź do oryginalnego materiału