Zamawiający będą mogli ograniczyć udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podmiotom spoza Unii Europejskiej. Tak wynika z założeń ustawy zmieniającej prawo zamówień publicznych oraz ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Oba dokumenty znalazły się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Wyrok TSUE jako podstawa zmian
Proponowane zmiany stanowią implementację do polskiego porządku prawnego wyroku TSUE[1]. Trybunał stwierdził jednoznacznie, iż przedsiębiorcy spoza UE i państw nieposiadających stosownych porozumień dwustronnych nie mają zagwarantowanego dostępu do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Brak takich porozumień uniemożliwia im powoływanie się na przepisy dyrektywy 2014/25/UE. Tym samym państwa członkowskie mogą ograniczyć ich dostęp do krajowych zamówień publicznych.
Kluczowe zmiany w polskich przepisach
Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje, iż to zamawiający będzie każdorazowo podejmować decyzję, czy w danym postępowaniu mogą wziąć udział wykonawcy z państw trzecich. W związku z tym dodana zostanie nowa podstawa odrzucenia oferty – możliwość wykluczenia wykonawców z państw trzecich, jeżeli zamawiający nie dopuści ich do udziału w postępowaniu.
Zmiany obejmą również zamówienia w branżach obronności i bezpieczeństwa, regulując możliwość ustalenia mniej korzystnych warunków zamówienia dla wykonawców z państw trzecich w tym zakresie.
Odpowiedź na potrzeby rynku
Proponowana nowelizacja jest odpowiedzią na wielokrotnie podnoszone postulaty branży. Polska uznawana była dotychczas za jeden z najbardziej liberalnych rynków w UE w zakresie dostępności zamówień publicznych dla wykonawców z państw trzecich. To często ograniczało szanse krajowych wykonawców na realizację zamówień.
Nowe regulacje pozwolą zamawiającym skuteczniej chronić interesy lokalnych przedsiębiorstw oraz dostosować procesy zamówień do aktualnych wyzwań gospodarczych i politycznych.
W razie pytań lub wątpliwości w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.
[1] Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 22 października 2024 r., w sprawie C-652/22